Hypertrofická kardiomyopatie. Riziko hobby sportovců, kteří nechodí na pravidelné lékařské prohlídky

9. červen 2025

Radioporadna věnovaná našemu srdci. Je možné, aby zdravý životní styl, pravidelný pohyb a sport, který prospívá tělu, paradoxně ohrožoval naše srdce? Dnes se budeme bavit o fascinujícím fenoménu zvaném atletické srdce a o tom, kdy se fyziologická adaptace může proměnit v nebezpečnou diagnózu.

Hostem Českého rozhlasu Hradec Králové je prof. MUDr. Radek Pudil, přední odborník na kardiologii z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Radek Pudil ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Může nás sport, který všichni považujeme za zdraví prospěšný, v konečném důsledku i zabít?
Je to naprosto výjimečné. Ale může se to skutečně stát, pokud je nějaká preexistující porucha atd. Ale veskrze je zapotřebí zdůraznit, že sport má jednoznačně pozitivní roli a je potřeba jej podporovat. Je ho nedostatek ve všeobecné populaci.

Čtěte také

Abychom neodradili a nevyznělo to tak, že chceme lidi odrazovat od sportu. Každopádně jaká je souvislost mezi intenzivním tréninkem a náhlou srdeční zástavou u zdánlivě zdravých sportovců?
Je to celkem vzácná záležitost, nicméně poněkud častější je u hobby sportovců, kteří nechodí na pravidelné zdravotní prohlídky. Všichni víte, že před určitou dobou, 20 či 30 let zpátky, se objevila vlna v zájmu o Hypertrofická kardiomyopatie, která byla nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí při sportu. Pokud ji člověk samozřejmě nemá, tak je to riziko absolutně nízké.

Z tohoto vyplynulo pravidelné sledování sportovců, kteří dělají vrcholový a výkonnostní sport. A z tohoto důvodu nám také poklesla úmrtnost. Ale bohužel se to může objevit, pokud je člověk hobby sportovec nechodící na prohlídky.

Někdo si vyběhne na maraton a může to být také jeho poslední vyběhnutí.
Doufejme, že ne. Nesmíme odrazovat posluchače, ale bohužel i toto by se mohlo stát. Proto bych apeloval na pravidelný lékařské prohlídky.

Pojďme vysvětlit, co přesně je ono Atletické srdce.
Atletické srdce není patologický stav, je to vlastně adaptace srdce na dlouhodobou fyzickou zátěž, na dlouhodobý pravidelný několikaměsíční trénink. A je de facto žádoucí akcí organismu. Je potřeba to odlišit od Hypertrofická kardiomyopatie.

Čtěte také

Jak to ale rozlišit, jestli je to ještě zdravé a bezpečné? A pak už ona nebezpečná hypertrofie.
To je někdy oříšek, ale dá se to samozřejmě řešit. Řešíme to opakovaně v našich poradnách a také na ultrazvucích, kdy u mladých sportovců nalezneme hypertrofii stěny levé komory srdeční. Je otázkou, zda to je důsledek adaptace právě na onu fyzickou zátěž, čili to atletické srdce na jedné straně. A na straně druhé, zda jde o patologický stav, se kterým si dokážeme poradit.

Setkáváte se i s případy, kdy něco takového nebezpečného objevíte a ti lidé musí skončit se sportem?
Setkáváme, není to časté, ale setkáváme. Já bych chtěl říci, že člověk, který je nemocný, má ischemickou chorobu nebo dokonce srdeční selhání, tak pohyb je pro něj zdravý. Je jen otázkou, do jaké míry a do jaké intenzity. Nakonec i u těch kardiomyopatie se ukazuje, že určitá úroveň pravidelné fyzické aktivity je benefitem pro nositele. Jde jen o to stanovit, kde leží správná hranice.

Čtěte také

Když se nám tedy buší srdce, nemusíme mít obavy, že zrovna my budeme vážně nemocní.
Když buší srdce při fyzické námaze, je to normální. Ale po ukončení té fyzické námahy by tepová frekvence samozřejmě měla poklesnout přirozeným způsobem.

Jsou nějaké varovné signály, které by nás měly vést k obezřetnosti, že by to nemuselo být něco v pořádku?
Varované signály jsou bolest na hrudi, extrémní dušnost nebo vznik poruchy vědomí. To znamená, že se člověku zatmí před očima, má krátkodobou poruchu vědomí nebo dokonce zkolabuje či upadne a podobně. To jsou varovné signály, které dokážou signalizovat, pozor, něco se srdíčkem nemusí být v pořádku. Bylo by dobré zajít k lékaři.

Celou radioporadnu s prof. MUDr. Radkem Pudilem z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat