Hrady a zámky finišují s přípravou na novu turistickou sezónu. Ta začne první dubnový víkend

21. březen 2022 11:40

Památky v Královéhradeckém kraji v těchto dnech finišují s přípravami na letošní turistickou sezonu. Své brány návštěvníkům otevřou v prvním dubnovém víkendu. Na jedné z historických staveb zjišťovala podrobnosti reportérka Jana Házová. 

Čtěte také

Stojím právě u kašny na zámeckém nádvoří v Náchodě. Ta by se měla do začátku turistické sezóny naplnit vodou. Protože se ale stále opravuje náchodský zámecký kopec, tak jsou tu slyšet stavební stroje.

Práce probíhají pod medvědáriem, oba náchodští medvědi Dáša a Ludvík už se procházejí ve svém výběhu. Takže tady je jaro v plném proudu, práce a přípravy na novou sezónu samozřejmě také.

Do začátku turistické sezóny zbývají necelé dva týdny, jak se na ni památky připravují?

Čtěte také

S kastelánkou náchodského zámku Ivou Bártovou jsem si zámek prošla, v některých pokojích jsme potkali uklízečky, všude bylo cítit vůni leštidel a vosku.

Pracovníci zdejšího zámku chystají na sezónu také několik novinek. Kdo přijde hned na začátku sezóny, tak uvidí také velikonočně vyzdobené vnitřní prostory.

Velikonoční výstavu připravují také na zámku v Opočně. Kromě toho tam finišují s úklidem posledních místností. Letos je návštěvníci uvidí v úplně jiném provedení. Zámek v Opočně má totiž kompletně přestavěné interiéry v prvním patře. Poprvé od poloviny dubna také poprvé zpřístupní i patro druhé.

Čtěte také

Uklízí se a leští i na dalších památkách ve správě Národního památkového ústavu. Tedy v Ratibořicích, na Kuksu nebo v Hrádku u Nechanic. Kasteláni také už o uplynulém víkendu školili sezónní zaměstnance, v Ratibořicích jich bylo prý dokonce kolem třiceti, na Kuksu zhruba dvacet.

Jde například o průvodce, kteří si musí projít prohlídkové trasy a seznámit se s novinkami. Navíc je třeba také připravit pokladny a naskladnit zámecké obchody se suvenýry. A připravit i kavárny, pokud se v objektu památek nacházejí.

Příprava památek na turistickou sezónu se ale netýká jen jejich vnitřních prostor, hodně práce je také v parcích a zahradách, je to tak?

Čtěte také

Náchodský zámek jsem už zmínila, tady už práce probíhají poměrně dlouho. Hospital Kuks spravuje také například rozlehlou bylinkovou zahradu, kde je teď na jaře opravdu hodně práce. Doplňují tam zeminu, starají se o skleníky a ošetřují stromy.

Prořez stromů se týká také opočenského zámeckého parku nebo i Ratibořic. Hrádek u Nechanic dokonce pozval po větrné zimě na pomoc dobrovolníky a uspořádal brigádu na úklid popadaných větví. Ta se bude v tamním zámeckém parku konat v neděli 27. března.

Jako odměnu si budou moci dobrovolníci po práci u ohně opéct špekáček. Jinak park u zámku Hrádek u Nechanic je přístupný návštěvníkům celoročně.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související