Hradecký soud po letech opět rozhodoval o střelbě v Popkovicích

Soud

Senát královéhradeckého krajského soudu dnes opět rozhodoval v případu střelby v erotickém klubu v Popkovicích na Pardubicku, při které v říjnu roku 1994 zemřel podnikatel Milan Franc. Případ tehdy vyvolal velké emoce, protože Franc, přezdívaný Conan, patřil údajně mezi šéfy pardubického podsvětí. Obžalovaný jednatřicetiletý Milan Martínek, který je nyní v zahraničí, měl podle obžaloby France zabít při rvačce výstřelem z pistole. Senát soudu dnes rozhodl, že Martínek je vinný z trestného činu ublížení na zdraví a vydírání a uložil mu dvouletý trest s podmínečným odkladem na tři roky.

"Od činu uběhla již dlouhá doba, trest je proto dostačující," řekl dnes v soudní síni předseda senátu Miroslav Mjartan. Státní zástupce i obhájce si nechali lhůtu na odvolání. Královéhradecký soud se případem zabýval třikrát, poté se spor dostal k nejvyššímu a následně i vrchnímu soudu.
"Původně obžaloba vinila obžalovaného ze spáchání trestného činu vraždy, v průběhu rozsáhlého dokazování nakonec bylo dospěno k závěru, že skutek není možné kvalifikovat jako vraždu a v souladu s právním názorem nejvyššího soudu byl čin hodnocen jako ublížení na zdraví," řekl státní zástupce Pavel Klajl.
Někdejší příslušník české jednotky OSN Milan Martínek, který pracoval u bezpečnostní agentury, přijel v roce 1994 do erotického klubu v Pardubicích - Popkovicích a vymáhal na podnikateli Milanu Francovi jeho údajný dluh.
Dvojice mužů se poté na zahradě klubu začala prát a když Martínek prohrával, měl podle obžaloby vytáhnout služební zbraň a začít střílet. Jedna z trojice střel byla smrtelná. Martínek od začátku tvrdil, že zbraň vystřelila, když se o ni s Francem přetahoval.
Královéhradecký krajský soud nejprve potrestal Martínka podmínkou, po došetření senát rozhodl, že se jednalo o vraždu a v květnu 2001 soud rozhodl, že šlo o nedbalostní čin, na který se vztahuje amnestie a Martínka odsoudil jen za vydírání k dvouletému podmíněnému trestu. Nejvyšší soud však případ znovu vrátil k hradeckému senátu.
(tv)