Hradecký magistrát začne hledat firmu, která postaví dům s odlehčovací službou v Honkově ulici

4. listopad 2019 09:51
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stáří, senior, nemocnice, hospic, péče - ilustrační foto

Královéhradečtí zastupitelé schválili vypsání soutěže na firmu, která postaví dům s dalšími odlehčovacími lůžky v Honkově ulici. V Hradci Králové tak vzniknou další kapacity tohoto druhu sociální péče. Cílem služby je umožnit osobám pečujícím dlouhodobě o postižené seniory, aspoň nějaký odpočinek. Na lůžka v domech s odlehčovací službou tak senioři míří vždy jen na dočasnou dobu.

Čtěte také

V kraji je velký nedostatek odlehčovacích lůžek, říká Jiří Zeman z oddělení plánování a financování sociálních služeb krajského úřadu v Hradci Králové.
„Kapacity jsou zaplněny zejména v těch klíčových obdobích, což je především léto a zimní čas. Proto kraj ve své strategii formuluje cíl, že by rád navýšil síť o 181 lůžek z původních dnešních 69. Což je poměrně výrazný nárůst."

Podle náměstka primátora Martina Hanouska zvoleného za Změnu pro Hradec a Zelené chybí odlehčovací lůžka i v samotném krajském městě. A stávající kapacity nejsou příliš kvalitní. Ze současných 22 naroste díky nové budově počet lůžek v Honkově ulici na 35.
„Ona kapacita je 35 lůžek, ale nemůžeme to brát tak, že tam bude stále 35 lidí. Jedná se o službu, kde je krátkodobý pobyt lidí, maximálně 3 měsíce. V současné době víme, že se na tom jednom lůžku řekněme obrátí 9 lidí během roku."

Výběrové řízení by chtělo město dokončit během několika měsíců

Stavba má začít příští rok a podle Martina Hanouska by stavba mohla být hotová v roce 2021.
„Pokud tam nebudou nějaké dodatečné dotazy, doufám, že dokumentace je zpracována kvalitně. A věřím, že cena bude odpovídat tomu, co máme naprojektováno. I když v poslední době máme spíš špatné zkušenosti. Ale doufám, že zájem stavebních firem o tuto zakázku bude."

Senioři (ilustrační foto)

Kdo bude nový dům s odlehčovací službou provozovat rozhodne Královéhradecký kraj po dohodě s městem. Ve hře jsou tři varianty. Vedle pokračování současného provozovatele sousedního domu ještě dvě další.

Čtěte také

Podrobnosti přibližuje Martin Hanousek.
„Drzhou variantou je, že vypíšeme nějakou formu otevřeného řízení, kam by se mohlo přihlásit více organizací. A třetí variantou je, že by to provozovalo samotné město. Že bychom zřídili přímo nějakou organizaci s vlastní odlehčovací službou."

Královéhradecký kraj má v plánu do roku 2026 investovat do nových odlehčovacích služeb, ale i do pobytových zařízení pro seniory, celkem jednu miliardu a 244 milionů korun.

Do roku 2020 začnou stavby za 509 milionů. Patří mezi ně výstavba domova se zvláštním režimem pro osoby se stařeckými demencemi v Tmavém Dole a dále domovy se zvláštním režimem a odlehčovací službou v Žacléři, Opočně a Broumově.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související