Hradecké stromy znovu obklopí speciální zavlažovací vaky. První byly nainstalovány V Lipkách

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hradecké technické služby rozmístí po městě na 180 zavlažovacích vaků

Hradecké technické služby rozmístí po městě na 180 zavlažovacích vaků ke kmenům stromů. První dnes nainstalovaly V Lipkách. Účelem speciálních vaků je zabránit vysychání kořenů u mladých stromů. Ty mají mnohdy málo vláhy. 

„Nacházíme se v ulici V Lipkách v Hradci Králové a v současné době zde umisťujeme nové zavlažovací vaky, které budou dodávat vodu zdejší zeleni," říká náměstek ředitele Technických služeb Hradec Králové Daniel Jeřábek.

Zavlažovací vaky jsou připevněny ke kmenu stromu.
„Je to plastový vak z velmi pevného materiálu. Takže ho nepoškozuje sluneční svit, nedochází k nějaké degradaci. Obepíná kmen, sepne se běžným zipem a naplní se zhruba 60 litry vody."

Hlavní výhodou vaků je, že voda do kořenů odkapává po dobu několika hodin.

Hradecké technické služby rozmístí po městě na 180 zavlažovacích vaků

Podle Daniela Jeřábka se tak do stromů vstřebá maximum živin.
„My dáváme přímo do zeminy hydroabsorbent, který zadržuje vláhu. Stávalo se nám, že pokud jsme zalévali napřímo, tak voda profilem rychle protekla a ten hydrogel se nestihl naabsorbovat. Když to pomalu prokapává, tak je jistota, že hydroabsorbent zgelovatí a natáhne dostatečné množství vody."

Minulý rok dostalo město od Královéhradecké provozní několik desítek vaků na zkoušku.

A Hradec Králové si je, podle mluvčí magistrátu Kateřiny Šmídové, pochvaluje.
„Z loňských třiceti kusů to bylo letos ještě navýšeno o dalších 150 po celém městě. Což znamená, že teď máme dohromady 180 takových zavlažovacích vaků."

Technické služby tento týden postupně umístí vaky například také do Buzulucké ulice nebo do Malšovic.

Spustit audio
autoři: Eliška Horáková , baj

Související