Hradecké minuty! První výstava zdravotnictví a hygieny v Hradci Králové
Už v minulosti se město Hradec Králové stalo pořadatelem rozsáhlých výstavních akcí. Unikátním počinem pro město se stalo pořádání Hospodářské, průmyslové a národopisné výstavy konané v Hradci Králové v roce 1894, která se stala vzorem pro pořádání výstavních akcí podobného typu i v nadcházejícím období.
Čtěte také
V roce 1925 uspořádal Hradec Králové První výstavu zdravotnictví a hygieny. Měla se stát expozičním základem pro putovní výstavu po dalších městech republiky, která by šířila zdravotní osvětu. Význam akce potvrzuje fakt, že záštitu převzalo Ministerstvo zdravotnictví a tělesné výchovy ČSR jako nejvyšší zdravotní instance. V čele výstavního výboru stál starosta města František Ulrich.
Zdravotnická výstava probíhala od 31. května až do 6. července 1925. Konala se ve všech prostorách městského muzea, v domě Okresní péče o mládež v Kotěrově ulici, v budově YMCA v Šafaříkově ulici. Před muzejní budovou vyrostl impozantní vstup na výstaviště s dominantními sloupy a byly zde samostatné „stanové" pavilony, představující např. činnost ČSČK nebo YMCY.
Výstavu provázel obrovský zájem veřejnosti. K dispozici pro návštěvníky byl nejen speciální Průvodce výstavou s plánem výstavních míst, ale také pamětní publikace nazvaná Zdravotní výstava v Hradci Králové. Podrobné informace o programu akce přinášel i místní tisk.
Čtěte také
Jako doprovodný program se promítaly osvětové filmy se zdravotní tematikou a konaly tzv. zdravotní sjezdy, z nichž jmenujme např. Sjezd dorostu Československého červeného kříže, který navštívila jeho předsedkyně Alice Masaryková.
Hradec Králové zůstal jediným městem, kde se tato unikátní akce konala. Jejím uspořádáním se ale dostal do centra pozornosti a potvrdil své rostoucí významné postavení v rámci Československé republiky.
Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka