Hradecké minuty! Obchody (s) koloniálním zbožím - koloniály

7. září 2025

Tyto obchody nabízely svým zákazníkům sortiment z exotických a vzdálených zemí - kolonií evropských států. Dala se koupit nejen káva, kakao, koření nebo citrusové plody, ale také cukr, mák, ořechy, petrolej či nejrůznější suroviny potřebné pro vaření. Specifikem těchto obchodů bylo rozvažování. Sortiment byl obchodníkovi dodáván pouze ve velkoobchodním balení.

Čtěte také

Zákazník si mohl koupit jen množství, které nezbytně potřeboval. Káva se většinou mlela v obchodě, některé obchody měly i vlastní pražírnu. Kromě potravinářského a drogistického zboží nabízel dobrý obchodník i další průmyslové komodity každodenní potřeby.

Kromě koloniálů, resp. obchodů s koloniálním zbožím, fungovaly také obchody se smíšeným zbožím, lišily se nabídkou zboží. Adresáře prvorepublikového Hradce Králové uvádějí, že ve druhé polovině 30. let mělo obchody se smíšeným zbožím jen v Hradci Králové cca 60 živnostníků, obchody s koloniálním zbožím 15 živnostníků.

Koloniál Eduard Řezáč, Velké náměstí-Úzká ulice, 20. - 30. léta 20. století

Když se zaměříme na Hradec Králové a obchody většího rozsahu, obchod s lahůdkami a koloniálním zbožím, provozoval v Hradci Králové společně s vlastní pražírnou kávy například Eduard Řezáč.

Čtěte také

Obchod sídlil na Velkém náměstí a v Úzké ulici, měl vlastní sklad cukru, kávy a soli. Na Velkém náměstí mohli Hradečáci zajít do koloniálu Josefa Bauma.

V Mýtské ulici sídlil koloniál s pražírnou a prodejem kávy Františka Formánka, jehož reklamní slogan jsme už v Hradeckých minutách zmiňovali, protože Formánkova káva byla chloubou každé kuchyně. Reklamní lampion z tohoto koloniálu s upoutávkou na čaj najdou posluchači v expozici muzea - v části nazvané K Salonu republiky, kde si prvorepublikový koloniál můžete prohlédnout.

Koloniál Josef Baum, Velké náměstí, 20. léta 20. století

Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu