Hradecké minuty! Hradec Králové tématem učební pomůcky

11. květen 2025

V minulých dílech Hradeckých minut jsme se dozvěděli o tom, jak se Hradec Králové v meziválečném období dostal na filmové plátno, fotografie nebo pohlednice.

Expozice mueza, část K Salonu republiky

Město Hradec Králové se ale stalo také námětem dobové školní pomůcky tzv. školního obrazu. Po vzniku Československa totiž nastal zákonitě rozvoj školství a s tím spojená potřeba vybavení škol novými pomůckami z produkce zejména československých firem.

Také v Hradci Králové se tento rozvoj projevil pokračující výstavbou nových školních budov, které potřebovaly pro výuku nové učební pomůcky. Učitelé si je mohli objednávat z katalogů firem a sestavovat objednávku podle vlastní potřeby.

Jedním z typů pomůcek používaných ve výuce byly tzv. školní obrazy, nesprávně plakáty, které se využívaly k výuce řady předmětů. V katalogu firmy LOGIA, který nabízel ve 30. letech školní obrazy a mapy, najdeme cyklus nazvaný Fotografické pohledy z ČSR, sloužící pro vyučování zeměpisu.

Čtěte také

Pod číslem 27 je mezi vybranými městy také Hradec Králové. Byly využity fotografie královéhradeckého fotografa Oldřicha Vokřála.

Obraz je rozdělen na dvě části - v první je umístěn pohled na Velké náměstí shora z Bílé věže a na druhém snímku je pak budova nového královéhradeckého nádraží. Hradec Králové se dostal do výběru více jak stovky měst Československa, které byly plánovány pro moderní výuku. Tyto „fotografické" obrazy byly do škol dodávány dokonce ve dvou velikostech.

Originál tohoto školního obrazu Hradec Králové si můžete prohlédnout v expozici hradeckého muzea Cesty města, v části nazvané K Salonu republiky.

Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.

Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.