Hradecké minuty! Expozice pracovny spisovatele Ignáta Herrmanna

31. květen 2026

Hradecké minuty dnes budou věnovány příběhu unikátní expozice, kterou městské muzeum otevřelo veřejnosti mimo muzejní budovu. V minulém díle jsme mluvili o spisovateli Ignátu Herrmannovi (1854-1935) a dnes se mu budeme věnovat také. 

Když v roce 1935 Herrmann zemřel, rozhodla se jeho rodina věnovat městu a městskému muzeu mimořádný dar - jednalo se o spisovatelovu pracovnu s veškerým vybavením - tj. nábytkem, rozsáhlým souborem knih, archiválií i fotografií, obrazů a předmětů osobní povahy.

Pracovna v domě U Špuláků, 1939

Město Hradec Králové poskytlo prostory ve staré radnici na Velkém náměstí č.p. 1, kde měla pracovna sloužit jako stálá muzejní expozice. Byla umístěna v prvním patře budovy radnice, pravděpodobně s výhledem do dvora. Převoz všech předmětů do Hradce Králové proběhl v únoru a březnu 1936.

Čtěte také

Nová muzejní expozice byla slavnostně zpřístupněna veřejnosti 14. června 1936, a to za přítomnosti členů spisovatelovy rodiny: jeho manželky Hermíny, synů Dalibora a Vladimíra s manželkami a vnučkou Alexandrou.

Atmosféru slavnostního otevření v červnu 1936 barvitě popsal novinář Jiří Rolf: „Hradec Králové, město mládí Ignáta Herrmanna má nejkrásnější upomínku na tohoto, českým lidem oblíbeného a milovaného spisovatele: jeho pracovnu. Vstoupíte-li do ní, máte dojem, že Ignát Herrmann právě jen na okamžik odešel, ale že se brzy vrátí k své práci.“

„Všechno je tu tak, jako bylo v jeho pracovně. Na zdích staré fotografie Hradce ze starší doby, zažloutlé již. Regály se spoustou starších knih, svazků různých časopisů, spisů Herrmannových, Švandy dudáka, kterého redigoval atd. Staromódní psací stůl, jako by Herrmann od něho právě vstal. Poslední jeho dopis nedokončený leží na podložce.“

Expozice pracovny Ignáta Herrmanna, Hradec Králové 1936, stará radnice

„Až si jednou do Herrmannovy pracovny zajdete, sami nejlíp pocítíte ono působivé kouzlo, jemuž každý musí podlehnout „chtě nechtě“.“

Pracovna fungovala v prostorách staré radnice na Velkém náměstí jako muzejní expozice až do roku 1938. V tomto roce byla však tato budova postoupena k účelům policejního ředitelství, a tak se pracovna přestěhovala do dvou místností v prvním patře obecního domu čp. 34 zvaného U Špuláků. I její další osudy byly velmi pohnuté.

Obě instalace této unikátní muzejní expozice zachytil na svých snímcích královéhradecký fotograf Oldřich Vokřál.

Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu