Hradec Králové bude mít příští rok novou trolejbusovou linku. Obsluhovat bude sídliště Na Plachtě

9. únor 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trolejbus 27 Tr

Na hradecké sídliště Na Plachtě začne za rok jezdit nová trolejbusová linka. Dopravní podnik pro linku nakoupí 3 nové trolejbusy za 36 milionů korun - ty budou moci jezdit díky bateriím i mimo trolejové vedení. Městská hromadná doprava dosud na jedno z nejmladších hradeckých sídlišť zatím nejezdí.

„Jo, já myslím že je to dobře. Žije tu spousta rodin s malými dětmi. Já si myslím, že tu zatím ta linka chybí," říká mladá maminka Eva, která tlačí po sídlišti kočárek.

Nová linka by od února příštího roku měla jezdit z Terminálu, kolem hotelu Grand, Magistrátu a dál po Brněnské třídě. Na sídliště budou trolejbusy odbočovat u Petrofu a konečná bude v ulici U Parku.

Čtěte také

„Bude se otáčet na tom druhém kruhovém objezdě a v prostoru mezi těmi dvěma kruhovými objezdy vznikne zastávka. Bude tam nástup a výstup cestujících, to znamená tam bude i linka končit," vysvětluje ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich.

Konečná zastávka v Božkově

V první fázi budou poslední dvě zastávky na lince provizorní
Ty regulérní by se podle mluvčí magistrátu Magdaleny Vlčkové měly začít stavět v polovině roku 2019: „Je potřeba rekonstruovat chodníky, je zapotřebí udělat přechody pro chodce a všechny práce, které s tím souvisí. Předpokládáme, že celková cena toho díla bude zhruba 15,5 milionu korun."

Dopravní podnik koupí pro linku tři nové trolejbusy - ty budou mít baterie budou jezdit i mimo elektrické troleje, říká Miloslav Kulich: „Chceme využít trolejové vedení. to znamená, že by tam byl trolejbus. Na Brněnské třídě by stáhnul sběrače a pak by dojížděl na pomocný bateriový pohon."

Stavební úpravy i nákup nových vozů pokryjí až z 90 procent evropské dotace na rozvoj hradubické aglomerace.

Spustit audio