Hory vzaly útokem tisíce lidí. Pro tamní hotely a restaurace nastaly doslova žně

31. prosinec 2019 08:12
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy bily_most_ma_sve_nesporne_kouzlo_i_v_zime_kdy_ho_jako_spojnici_na_magistrale_vyuzivaji_i_bezkari_foto_mesto_spindleruv_mlyn.jpg

Ani letos se přelom roku v krkonošských horských střediscích neponese ve znamení klidu. Tisíce lidí se tam i letos rozhodly strávit Silvestra. Plné jsou hotely a ubývá i míst v restauracích se silvestrovským programem. 

Čtěte také

„Jsou to žně. Lidé nám přetékají z oken, jak se říká. Je to nejexponovanější termín v roce. Špindlerův Mlýn je teď obsazen z nějakých 98 procent. Je to stejné jako každý rok, lidé si Silvestr na horách objednávají i rok dopředu. A ten, kdo čekal na poslední chvíli, tak se už bohužel nedostane," říká Martin Jandura z turistického informačního centra ve Špindlerově Mlýně.

Podobná situace je i v Peci pod Sněžkou nebo třeba v Janských Lázních. Silvestr zkrátka láká, a to přesto, že ceny letí vzhůru. Přelom roku je pro horské hoteliéry nejlukrativnějším termínem.

Noc na dnešek se dala ještě pořídit kolem dvou tisíc korun za pokoj ve slušném standardu, Silvestr bude podle Martina Jandury dražší.
„Někdo nabízí i silvestrovské menu, takže cena ubytování může jít výš. Ale samozřejmě některé ubytovací objekty nabízejí i cenu kolem devíti tisíc za pokoj."

Foto z prvního lyžování v sezóně 2017-18

Hodinu po hodině mizí i volná místa v restauracích se silvestrovským programem. A ceny?

„1 190 korun celé menu za osobu. Jsou tam snížené ceny, děti do 15 let to mají za poloviční cenu a děti do šesti let potom zadarmo. Máme také živou hudbu, kapelu, která bude vystupovat. Máme otevřeny dva provozy a v obou bude kapela. Potom ohňostroj a podobně," říká provozní jedné ze špindlerovských restaurací Roman Mráček.

Města vlastní ohňostroj tradičně nechystají

O pyrotechnickou zábavu se totiž podle Martina Jandury o půlnoci postarají hotely nebo sami turisté.
„Město nepořádá v centru ohňostroj, protože je zbytečný. Každý si nosí vlastní petardy a zábavu. Experti jsou na to zejména východní Němci, ti opravdu umí dělat ohňostroje. Ale bohužel, někdy jsou bez brzd."

Čtěte také

Bavit se na Silvestra i na Nový rok můžete na horách i jinak - na lyžích. Špindlerův Mlýn připravuje otevření další dosud uzavřené sjezdovky, říká René Hroneš z tamního Skiareálu.
„Otvíráme část červené sjezdovky ve Svatém Petru. Ve středu 1. ledna bude červená otevřena v celé délce."

Jezdit se ve Špindlerově Mlýně bude bez omezení podle běžných provozních hodin lanovek, stejně jako ve Skiresortu Černá Hora - Pec.

Pokračuje mluvčí Skiresortu Zina Plchová.
„Na Silvestra i na Nový rok probíhá také večerní lyžování od 18:00 do 21:00 hodin. A to v Peci na Javoru, kde na silvestrovský večer chystáme i hudební program."

Lyžování je zábava

A protože v podhůří sníh není a lyžovat se nedá třeba ani v Herlíkovicích, dají se i dnes očekávat ve zvýšené míře návštěvníci, mířící na hory na jediný den. A to může stejně jako v minulých dnech způsobit kolaps dopravy, na vjezdu do horských středisek se čekalo až hodinu.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související