Horolezec Honza Trávníček: Doufám, že důchod strávím v Nepálu

Šestkrát stál na vrcholu osmitisícovky, je spoluzakladatelem první české hospody a kulturního centra v Nepálu. Organizuje sportovní závody, spravuje horolezeckou stěnu, byl manažerem hudební skupiny. A krom jiného nesdílí šovinistické názory, že holky do hor nepatří.

Horolezec Jan Trávníček pochází z Plzně, vystudoval geografii a geomatematiku. Stál na vrcholu Gašerbrumu I., vystoupil i na objektivně nebezpečnou Annapurnu i na technicky nejobtížnější K2. Dvakrát stál na vrcholu Manáslu, podruhé v listopadu minulého roku.

Gratuluju k výstupu na Manáslu a Amadablam. Kdybys měl vybrat jednu větu, která by stála v titulku nad článkem, který by popisoval tuhle expedici, jak by zněla?

„Taková pohodička v horách. Všechno nám klapalo, byla to taková dvojexpedice, na Manáslu to nebylo úplně ideální, protože na vrcholu jsem byl sám, ale Amadablam byl krásný, protože tam jsem byl společně s přítelkyní Miri, je to první takový zásadní kopec, který se nám podařil společně až na vrchol.“

O Nepálu mluvíš jako o srdcovce, myslíš, že právě tam jednou budou stát právě tvoje důchodové papuče?

„Já doufám, že ano. Upřímně doufám, že tam strávím důchod. Tady stejně dostanu prd, takže je to jedno, jestli budu v Čechách nebo v Nepálu.“

Proč je Nepál tvým druhým domovem?

„Já mám Česko hrozně rád, mám tu zázemí, přátele, i krajina se mi líbí. A v Nepálu je to hodně podobné, co se týká hor a pohody tam, tak to mě hrozně baví. Ale proč se tam vracím opakovaně, tak to je kvůli lidem, kteří mi jsou velice blízcí. To mě naplňuje a je to energie, která se mi vrací zpátky.“

Horolezec Jan Trávníček pokořil pět osmitisícových vrcholů

Co bylo tvojí motivací, že jsi šel na svou první osmitisícovku?

„Já jsem měl volné léto a Mára Holeček mi nabídl prázdniny. Tak jsme jeli do Pákistánu s tím, že to zkusím. Ale šance dostat se nahoru na první pokus je minimální. Často se stává, že se v prvním výškovém táboře, no jak to říct spisovně, prostě posereš. Protože zjistíš, že to není to, co chceš dělat, protože my jsme vůči přírodě tak strašně malinkatí. A to si uvědomíš, až když stojíš na tom místě. Zjistíš, že jsi úplně hotovej, čeká tě dalších několik dní na tom kopci a to je zkušenost, která je nepřenosná. Dokud si to nezažiješ, to se nedá předat.“

Příliš neznám Nepálskou kuchyni, dej mi tip na opravdu dobré nepálské jídlo. Jak si ho připravit?

„To je úplně jasné, to je Dal Bhat. Nekonečné jídlo, které se skládá z čočkové polévky, to je dal, bhat je rýže, k tomu dělají brambory, kari brambory na různý způsob, zelenina. Na každém místě kde si ho dáš, tak bude vypadat i chutnat trošku jinak. Takže se ho nepřejíš.“

Natáčení Záletů s horolezcem Janem Trávníčkem

Dá se nepálské jídlo připravit i v Česku a naopak? Dá se připravit dobré české jídlo v Nepálu?

„Dá se to. Ale chce to zkušenosti dobrého kuchaře, kteří tu jsou. Nepálci, kteří tu vaří, těch je spousta. Ale pozor, v nepálských hospodách je spíš z osmdesáti procent spíš indické jídlo. Samozřejmě, dáte si nepálské, ale už je to trošku okrajové. Co se týče českého jídla v Káthmándú v naší české hospodě, tak na tom máme postavený jídelák, protože se nám nechce letecky posílat všechny suroviny na jídlo. S utopencema máme problém, ale sýr si tam umíme nakládat sami. Obecně s masem tam máme problém, protože tři ze spolumajitelů jsme vegetariáni. Ano, přimhouřili jsme oko nad tím, že tam nějaké maso bude, ale snažíme se domluvit s kuchařem, aby ho připravil hnusně, aby si ho lidi podruhé nedávali.“

Chystáš film a knihu, je to tak?

„Moje kniha je ve fázi, ve které zamrzla před rokem a půl, kdy jsem měl pocit, že v covidové době to napíšu, ale asi jsem na to nebyl mentálně připravený. Já ji mám přesně vymyšlenou, já ji vizuálně vidím, vím, kdo mi tam bude kreslit obrázky. Ale všechno v životě má nějaký čas a ono to přijde.

Spustit audio

Související