Horní Maršov v Krkonoších chystá velkou proměnu náměstí a výstavbu nové hasičské zbrojnice

23. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Centrum Horního Maršova v Krkonoších čekají velké změny

Centrum Horního Maršova v Krkonoších čekají velké změny. Stejně tak i současnou hasičskou zbrojnici, kterou má vystřídat zcela nová moderní budova. Zbrojnice už je ve velmi špatném stavu a navíc hasičům chybí potřebné zázemí. Vedení obce chce na Bertholdově náměstí minimum dopravy a více prostoru pro klidovou zónu. 

Čtěte také

Vedoucí sboru dobrovolných hasičů Tadeáš Hlinka otevírá vrata zbrojnice a ukazuje prostory. Je tu na první pohled málo místa a chybí základní zázemí, které hasiči potřebují.
„Minulý týden, kdy se tady prohnala nějaká drobná voda, tak deset zasahujících hasičů v dešti pracuje a my jsme schopni osušit věci dvěma lidem a dalších osm si nemá kde ty věci osušit. Nemáme teplou vodu, jen třílitrový průtokový ohřívač."

Chybí zázemí na údržbu techniky, jako jsou například dýchací přístroje.
„Když přijedeme po zásahu, tak je to zašpiněné a musíme vše mýt venku na zemi před hasičskou zbrojnicí. To už v dnešní době nejde takto fungovat."

Horní Maršov chystá výstavbu nové hasičské zbrojnice

Místnost, kde se členové sboru pravidelně schází a školí je už nedostačující.
„Byla projektovaná pro osm lidí. Dnes se nás každý týden na schůzi schází dvanáct až patnáct. Lidé si nemají kam sednout, nemáme kam dát projektor, abychom se mohli školit, takže je všechno na papírech a ústně."

Podle starosty Pavla Mrázka ze sdružení Starostové a nezávislí je výstavba nové hasičárny prioritou.
„Protože očekáváme, že v příštím programovém období bude možné tuto akci realizovat. Čili je to již konkrétní projekt, který má v rámci studie své umístění a svůj tvar."

Vedle nové hasičské stanice budou mít místo technické služby, které teď sídlí za budovou obecního úřadu. V těchto místo vyrostou podle starosty objekty s obecními byty.
„Neznáme efektivní způsob, jak upřednostňovat trvalé obyvatele o nájemní bydlení v obci jinak, než že budeme mít pod kontrolou vlastnictví toho objektu."

Centrum Horního Maršova v Krkonoších čekají velké změny

Změny se dočká také náměstí. To je teď z poloviny průjezdnou silnicí vydlážděnou kostkami, vzniknout by tady měly tři části.
„Jednak bude část reprezentativní, dál bude část takzvaně technicko zásobovací a další část bude řekněme procházkově odpočinková. S tím, že bereme náměstí od pivovaru až po hlavní silnici, tento úsek."

Výstavbu nové zbrojnice a přestavbu náměstí odhaduje Pavel Mrázek na 20 milionů korun.

Spustit audio

Související