Hořice hostí už 61. ročník závodu 300 zatáček Gustava Havla. Očekává se rekordní účast jezdců

18. květen 2024 07:40

Víkend bude v Hořicích na Jičínsku ve znamení už 61. ročníku populárního závodu silničních motocyklů 300 zatáček Gustava Havla. V Evropě je tento závod ojedinělý, protože přírodních okruhů je už málo a ten hořický navíc v každém kole přivádí jezdce v plné rychlosti až do centra města. I proto jeho trať každoročně lemují desítky tisíc diváků. 

Čtěte také

Při letošním 61. ročníku se ale musí připravit na některá nová dopravní omezení.

„Přípravy končí v podstatě až v sobotu ráno. Ale musím říci, že veškerá zabezpečení na trati jsou v podstatě hotová. Už nám najíždějí jezdci, takže ty nutné věci, abychom mohli závody odjet, už jsou hotové. Teď se jen dolaďují takové detaily, říká za organizátory závodů Tomáš Jenčovský, předseda hořického automotoklubu.

Připravte se na nová dopravní omezení

Ti, kteří o víkendu do Hořic pojedou, ať už jako členové týmů nebo fanoušci, musí počítat s komplikacemi kvůli výstavbě kruhové křižovatky na silnici I/35. „Úzce spolupracujeme s policí dálniční i státní. A budeme mít speciální značení tak, aby návštěvníci trefili. Samozřejmě určitá komplikace to je, ale v podstatě je uzavřen jen jeden ze tří příjezdů do města, tak si myslím, že to nebude nijak zásadní.

Čtěte také

Kvůli výstavbě kruhové křižovatky nebude k dispozici ani obvyklé záchytné parkoviště. Míst k zaparkování by ale po město mělo být i tak dost, věří Tomáš Jenčovský. „Parkování je standardní. To znamená i na parkovištích, která jsou po městě značena. Myslím si, že diváci k nám jezdí opakovaně, takže každý už má to své obvyklé místo na zaparkování.

„Jen prosíme diváky, aby skutečně ta svá auta nechávali mino závodní okruh a nesnažili se nám tam vjet. Vnitřní část okruhu je k dispozici spíše pro hořické obyvatele. Ale věřím, že každý, pokud přijede včas, to své místo na zaparkování najde, usmívá se Tomáš Jenčovský.

Závody by měly přinést rekordní účast, nejvyšší v historii. Přihlášeno je zhruba o 40 jezdců více než v loňském roce. Na startu bude stát i Justin Williams z ostrova Man. Tedy z ostrova, který je závodům motorek doslova zasvěcený. Poprvé byl v Hořicích už v roce 2011 a stále je zde zdejší trati nadšený.

Čtěte také

„Můžete vidět všechna ta videa a informační materiály, ale dokud do Hořic nepřijedete a neuvidíte vše na vlastní oči, tak si to prostě nikdy nedokážete úplně představit. Připomíná mi to tratě u nás na ostrově Man, ale podle mne jsou Hořice opravdu nejlepší tratí v Evropě, usmívá se britský jezdec.

Na závody se těší i Němec Wolfgang Schuster, který má opakované zkušenosti se zdejšími stupni vítězů. „Prvním cílem pro víkend je bavit se na trati. A zůstat až do konce víkendu v pořádku. A pak bych si chtěl zlepšit osobní maximum na jedno kolo a zkusit zase pódium. Řekněme, že se pokusím být druhý za Markem.“

Říká diplomaticky s lišáckým úsměvem německý sympaťák, který připomněl aktuálně nejúspěšnějšího jezdce v hořických zatáčkách, Marka Červeného.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související