Hony už nejsou, co bývaly, říkají myslivci na východě Čech. Trápí je nedostatek drobné zvěře

V Česku pokračuje období honů. Na jeden z nich se dnes vydali i myslivci z Vysoké nad Labem nedaleko Hradce Králové. Jejich kořistí měli být bažanti. Jak ale přímo myslivci přiznávají, kdyby neměli vlastní bažantnici, neměli by v podstatě co lovit.

„Jdeme jenom na bažanty, protože zajíce nemá cenu lovit. Šli tak strašným způsobem dolů, že nemáme ani kmenové stavy,“ uvádí myslivecký hospodář mysliveckého spolku Vysoké nad Labem Jiří Červinka.

Problém s nedostatkem drobné zvěře je podle něj celorepublikový. Důvodů je hned několik.

„Změnil se systém hospodaření: vysoké pojezdové rychlosti, velké záběry při sklizních. Pěstují se pícniny, které se sekají čtyřikrát ročně. Přijedou stroje, nezůstane nic. Jestli je tam je něco živého, tak je to všechno pryč,“ vysvětluje.

Vysoká nad Labem leží jen tři kilometry od kraje Hradce Králové, a to podle předsedy mysliveckého spolku Jiřího Chaloupky ještě více snižuje počty drobné zvěře.

„Zvěř tu nemá klid, je tady tlak ze strany obyvatelstva, turistů. Životní podmínky pro zvěř jsou nesmírně špatné. Pokud bychom nechovali zvěř sami, tak narazíme na několik málo kusů, které by samozřejmě bylo škoda lovit,“ říká.

Další problém, který musí myslivci řešit, je úbytek a stárnutí členů. Zatímco ještě začátkem 90. let jich měla Českomoravská myslivecká jednota 120 tisíc, teď je to to necelých 70 tisíc. A průměrný věk myslivců je 60 let.