Holdujete české kuchyni? Už jste slyšeli o bolehošťském závitku? Vyzkoušejte, nebudete litovat

Plněné vepřové závitky Anny Lokočové

Závitek nese název podle obce Bolehošť na úpatí Orlických hor, kde se vyrábí kysané zelí. Nakládané krouhané zelí je zdrojem vitamínů i gurmánských zážitků. Kolem sta let se už v Bolehošti a okolí pěstuje kruhárenské zelí a vyrábí kysané zelí.

Kysané zelí, to je přímo vitamínová bomba. Díky aktivitě bakterií kyseliny mléčné má ještě vyšší obsah vitamínu C než zelí čerstvé. Kysané zelí už při množství 200 granů pokryje potřebu denní dávky vitamínu C.

Základem dobrého kysaného zelí je použít takzvanou kruhárenskou odrůdu! Takové zelí má dostatek cukru a dobře kvasí. Čím jemněji nakrouhané, tím lepší! Stačí přidat kmín a sůl (asi 2 procenta).

Suroviny:
500 g vepřové kýty bez kosti, 200 g slaniny, 200 g kysaného zelí, 2 hrsti sušených hub, 1 cibule, 1 lžíce slunečnicového oleje, 2 stroužky česneku, 300 ml hovězího vývaru, hladká mouka, sůl, pepř
Postup:
Sušené houby dejte do misky a spařte je horkou vodou. Po 10 minutách sceďte a nechte okapat.
Cibuli nasekejte najemno a osmažte ji na oleji spolu s nadrobno nakrájenou slaninou.
Do pánve přidejte překrájené a propláchnuté zelí, polovinu hub a utřený česnek. Za stálého míchání opékejte asi 5 minut. Osolte a opepřete. Z vepřové kýty nakrájejte přes vlákno plátky, naklepejte je dotenka a osolte.
Na každý dejte část směsi, zabalte, spíchněte párátkem a obalte v mouce.
Závitky vyskládejte do zapékací misky a při 170 °C pečte.
Pak závitky vyndejte z misky, výpek zaprašte moukou, krátce osmažte, zalijte vývarem a povařte do mírného zhoustnutí. Přidejte zbylé houby a dochuťte soli a pepřem.

Zelí je zdrojem vitamínu C a také vitamínu U, který má protialergické účinky. Lidová medicína doporučuje používat čerstvé zelí nebo šťávu z něj například při nespavosti, bolestech hlavy a onemocnění sleziny.

Šťáva nebo odvar s medem se používá při léčbě zánětu hrtanu, průdušek a dalších onemocnění dýchacích cest.

Plněné závitky (ilustrační foto)

Související