Hlavní terasa zámku Hrádek u Nechanic bude od září pod lešením. Musí se znovu opravit

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Brožura s tipy na výlety obsahuje místa, kam se turisté dostanou veřejnou dopravou - Hrádek u Nechanic

U zámku Hrádek u Nechanic bude od září opět stát lešení. Řemeslníci totiž budou opravovat fasádu a podlahu na hlavní terase této novogotické památky. Při poslední opravě svou práci neodvedli dobře a tak ji musí udělat znovu. Na zámku natáčela spolu s kastelánem Martinem Rejmanem reportérka Jana Házová.

„Tady je vidět, jak se omítka odlupuje. Jak schne, tak jsou na ní jasně vidět ty mapy," říká kastelán zámku Hrádek u Nechanic Martin Rejman, stojící na centrální nadzemní terase, takzvaném portyku.

A hned doplňuje: „Je to bezesporu nejhezčí terasa, kterou tady na zámku máme. Navazuje hned na letní jídelnu v patře."

Je tento prostor přístupný pro návštěvníky zámku?
„Musím prozradit, že sem se opravdu nechodí. Protože bezpečnost tady není úplně ideální. Zdejší zábradlí plní spíše funkci uměleckou než bezpečnostní."

Do nové sezóny vstoupil i zámek Hrádek u Nechanic

Na terase začnou znovu opravy

„V minulém roce prošly všechny naše nadzemní terasy opravou. Je nově položená dlažba i nové zábradlí, opracovány byly kamenné prvky. A to z toho důvodu, že všechny terasy na zámku protékaly. A je pravda, že od těch oprav se stalo to, že omítka pod těmi terasami ve značné míře opadává."

Jedná se o onu charakteristickou červenou omítku, kterou se zámek Hrádek u Nechanic vyznačuje.

„Ano, je charakteristická a zejména původní. Protože mnoho návštěvníků vzpomíná, kterak byl celý zámek žlutý. Mají pravdu, bylo tomu tak zhruba od 60. let 20. století. Ale původně chtěli Harrachové zámek takto červený, jak ho můžeme dnes opět vidět," vysvětluje Martin Rejman.

Bude se během oprav omítek a fasády také ještě něco dít na samotné terase?

„To, co je pod terasou se znovu vymaluje, natře se nová omítka. A současně se některé z dlažeb vymění, protože jsme přes zimu zjistili, že nám někde odskakuje ta povrchová úprava. Takže i to bude předmětem oné další opravy. Už věříme, že vydrží dlouhou dobu," dodává kastelán zámku Hrádek u Nechanic Martin Rejman.

Novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační letní a lovecké sídlo hraběcího rodu Harrachů

Lešení se objeví na portyku zámku už letos v září. Práce by měly skončit nejpozději v prosinci.

Spustit audio
autoři: Jana Házová , baj

Související