Hlasovala bych pro povinnost přilby na elektrokoloběžce, říká Lada Kociánová, koordinátorka BESIPu

29. květen 2024

Radioporadna o elektrokolech a také elektrokoloběžkách. A o tom, jaké se na ně vztahují předpisy a pravidla v silničním provozu. Ve studiu je s námi Lada Kociánová, koordinátorka organizace BESIP, oddělení ministerstva dopravy, které má právě na starosti osvětu ohledně bezpečných pravidel silničního provozu.

Jaká jsou základní pravidla provozu koloběžek a elektrokoloběžek? Třeba začneme od dětí a ochranných prostředků?
Já bych raději začala přímo od dospěláků. Ti si často myslí, že prostě vytáhnou koloběžku a frčí. O ty děti malinko starost mají, ale o sebe už tolik ne. Musíme v první řadě říci, že elektrokoloběžky jsou hodně rychlé a pokud je koloběžka, která má výkon nepřesahující jednu kilowattu a jezdí do 25 km v hodině, tak je brána jako kolo.

Dospěláci si často myslí, že prostě vytáhnou koloběžku a už frčí. O své děti malinko starost mají, ale o sebe už tolik ne. A to je chyba.
Lada Kociánová, koordinátorka organizace BESIP

A kola mohou jezdit po cyklostezkách a po silnicích, přičemž se doporučuje vzít si pro jízdu přilbu. Pokud jede dítě, musí mít na koloběžce i na kole přilbu. Pokud je do 10 let, může jet po chodníku, pokud je starší 10 let, tak už musí na silnici. U nás vlastně není nějaké omezení v použití elektrokoloběžek pro děti, ale samozřejmě se staráme o jejich bezpečnost.

Lada Kociánová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Přiznám se, že já bych úplně do provozu elektrickou koloběžku malému dítěti nedala. Takže koloběžky jezdí, pomáhají nám, ale stavá se hodně dopravních nehod, je tam hodně úrazů. Tedy především opatrně.

Čtěte také

Pro dospěláky tedy není přilba na elektrokoloběžku povinná, ale jen doporučovaná?
Je doporučovaná. Jsou nějaké snahy, aby byla přilba na elektrokoloběžku povinná, a já bych rozhodně hlasovala pro. Protože dospěláci si myslí, že jsou nezranitelní a neberou si přilbu. Když už si přilbu vezmou, tak většinou jen někam do terénu a na elektrokolo. Já bych ale řekla, že i na elektrokoloběžce je to nebezpečné a tam se to hodně podceňuje.

Upozornila bych i na tu jízdu po chodníku. Tam mohou jezdit tedy děti do 10 let, ale jinak bychom tam nikdo jezdit neměli. Hrozí za to nějaká pokuta?
Určitě. Koloběžka je brána jako kolo, takže stejně jako bicykl by neměla jet po chodníku, pokud jsem osoba starší 10 let. A pokud jede dítě po chodníku, tak by rozhodně nemělo jet rychlostí vyšší než běžná rychlost chůze.

Na přechodu pro chodce musím seskočit z koloběžky a převést ji pěšky. To samé platí i pro cyklisty. Tam mají přednost jen chodci.
Lada Kociánová, koordinátorka organizace BESIP

Co elektrokoloběžky a přechody pro chodce? Lidé se opravdu často na koloběžkách vrhají do silnice a spoléhají na to, že budou mít přednost, kterou má mít chodec.
Možná to předpokládají, ale rozhodně je to velmi nebezpečné. A není to tak, že by měli přednost, přednost na přechodu pro chodce mají totiž chodci. To znamená, že pokud jsem cyklista, nebo v tomto případě jedu na elektrokoloběžce, tak na přechodu pro chodce musím seskočit z koloběžky a převést ji pěšky. To samé platí i pro cyklisty.

Čtěte také

Mají povinnost sestoupit z kola a přes přechod kolo převést. Teprve potom mohou znovu nasednout. Někteří cyklisté a koloběžkáři si myslí, že prostě mohou prostě přes přechod přejet, ale opravdu to tak není. Protože je to velmi nebezpečné a právě ti elektrokoloběžkáři se často vrhají pod kola aut.

Je nějaká výbava vyloženě povinná pro elektrokoloběžky?
Neustále všude opakuji, že elektrokoloběžka je vlastně jízdní kolo, takže pro ni platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Pro správné vybavení musí mít kolo bílou odrazku, vepředu červenou odrazku, vzadu ideálně oranžové odrazky na boku. A platí stejná pravidla jako na kole, dospělý přilbu mít nemusí, ale rozhodně se doporučuje. A děti do 18 let přilbu mají povinně ze zákona.

Celou radioporadnu s Lada Kociánová, koordinátorkou organizace BESIP, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související