Hinduisté v pondělí oslaví pestrobarevný svátek Hólí

27. březen 2021

Jarní období je odnepaměti spjaté s mnoha náboženskými svátky. Západní křesťané za týden oslaví Velikonoce, židé začnou zítra (v neděli 28. 3.) slavit Pesach a hinduisty v pondělí čeká pestrobarevný svátek Hólí. Tomuto svátku se také říká Svátek barev, protože lidé po sobě hází barevné prášky a stříkají se obarvenou vodou. Před svátkem Hólí se také pálí ohně.

Svátek Hólí má své kořeny v Indii a během něj je všude velmi veselo. V jeho předvečer se koná veřejný táborák, v němž se spaluje postava zlé Holiky. Původ tohoto zvyku vysvětluje docent Zdeněk Vojtíšek z Husitské teologické fakulty v Praze.

„Co se týče pálení ohňů, tak višnuisté vztahují tento starodávný zvyk k příběhu o králi démonů, který se jmenoval  Hiranjakašipu. Tento král démonů byl zavilým odpůrcem Višnua, měl ovšem syna, který se jmenoval Prahláda a ten byl naopak velmi oddaným uctívačem Višnua. Hiranjakašipu se snažil Prahládu nějak zahubit, ale to se mu nepodařilo, protože Višnu Prahládu vždy ochránil. Až přišla Holika s geniálním nápadem, že Prahládu vezme na klín a posadí ho do ohnivé pece. Ona sama měla kouzelný plášť, který ji měl v tom ohni ochránit, zatímco Prahláda měl v ohni zahynout. Holika byla v tomto podání Hiranjakašipu sestra. Ale stalo se to nakonec jinak, v tom ohni zahynula samotná Holika a Prahláda s pomocí boha Višnua vyšel sám nezraněn.“

Tento mýtus má ještě jinou podobu.

„Je ještě varianta, že Holika byla jeho sestra, která ho nechtěla zabít, ale naopak ho chtěla ochránit. Ale obětovala se, protože ten plášť byl malý a ochránil jenom Prahládu a Holika zahynula. Ať tak či onak, pálí se ohně a připomíná se tento mýtus.“

Ještě zajímavější pozadí mají charakteristické barvy, kterými jsou při svátku Hólí všichni Indové pokropeni a poprášeni.

„To se zase teď nověji, mám na mysli posledních tisíc let, vztahuje k mýtu o Krišnovi. Když byl Krišna malý, tak o jeho život velmi usiloval démon Kansa, který se ho snažil zabít. Jako jednu možnost zabití vyslal démonku Putanu, která mu nabídl prs, aby z něj malý Krišna pil. Ten prs byl jedovatý, ale Krišna byl natolik silný, že Putanu celou vypil, a ona zahynula. Ale přesto Krišna do sebe vzal jed a kvůli němu mu zčernala kůže. A když dospíval, byl velmi rozpačitý, zda si ho budou vůbec dívky všímat, když má takovou divnou kůži. Jeho nevlastní matka Jašóda ho ponoukla k tomu, aby se na to zeptal Rádhy, hezké dívky, která ho zázračnou mocí obarvila jinak – dala mu tu charakteristickou modrou barvu kůže, někdy se mluví právě o prášku, který na něj foukla a jeho kůže zmodrala, stala se světle modrou a to Indové považují za velmi hezké, je to i znamení božství.“

Rádha a Krišna pak vytvořili dvojici.

„Ten erotický náboj, který by se ukazoval třeba u Rádhy a Krišny, je transformován duchovně. Tou láskou Krišny k Rádze je symbolizována láska oddaného ke Krišnovi, tak jako Rádha milovala bezmezně Krišnu, tak má mít i oddaný lásku ke Krišnovi, a Krišna tuto lásku zase odplácí milostivým shlédnutím na toho oddaného.“

Datum oslav svátku Hólí je každý rok jiné a váže se k úplňku indického měsíce Phálgun, který podle indického kalendáře trvá zhruba od konce února do konce března. Letos svátek připadá na 29. března.

Spustit audio