Hermelínový špíz se slaninou. Užijte si objevování nových receptů, tento si určitě zamilujete

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gurmána vždy špíz na talíři potěší (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Hermelín je označení pro český sýr s bílou ušlechtilou plísní na povrchu, který je napodobeninou francouzského sýra Camembert.

O oblibě sýrů Camembert věděla po 1. světové válce tehdejší generace českých sýrařů, díky které vznikl „Přibyslavský camembert“, jeden z prvních českých měkkých sýrů s ušlechtilou bílou plísní na povrchu u nás. Vyráběl se v mlékárenském družstvu v Hesově u Přibyslavi.

Protože byla značka Camembert patentově chráněná, přišel Ing. Josef Hojdar s názvem Hermelín. Jméno bylo vybráno s ohledem na podobnost jemného plísňového povrchu s královským hermelínovým pláštěm z bílých hranostajů.

Suroviny:
Hermelín, žampióny, červená paprika, žlutá paprika, zelená paprika, cibule, anglická slanina, olej, sůl, pepř, med, sójová omáčka, grilovací koření

Postup:
Papriky si nakrájíme na kostičky asi 2cm velké, cibuli rozkrojíme na polovinu a rozdělíme od sebe jednotlivé vrstvy. Žampiony necháme vcelku, můžeme překrojit na půl. Do dvou plátků slaniny pečlivě zabalíme kostičku hermelínu. A napichujeme na špejli, začneme paprikou, žampionem, „lodičkou“ z cibule, do které položíme hermelín obalený ve slanině a druhou lodičkou z cibule uzavřeme. Stáhneme k sobě, aby se nám slanina na grilu nerozmotávala. No a postup opakujeme. Poté si smícháme v misce 2 lžíce oleje se solí, grilovacím kořením, medem, pepřem, sójovou omáčkou a špízy touto směsí potřeme. Necháme chvilku odpočinout a můžeme s nimi na gril.

Recept na špíz je těžké napsat. Spíš je lepší zaměřit se na různé zajímavé a chuťově bohaté kombinace. Protože více než recept, chce grilování špízů nápad.

Ovoce, ovocný špíz, zdravá strava, dieta, veselé jídlo, party, občerstvení, svačina

Zajímavé je, když pozvete větší skupinku lidí a chcete grilovat, nachystat do jednotlivých misek různé suroviny, už nakrájené na kousky. A každý si svůj špíz zkombinuje sám.

autor: Zdeňka Kabourková

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.