Hasiči z Královéhradeckého kraje absolvují pravidelná školení první pomoci

28. březen 2013

Profesionální hasiči a záchranná služba z Královéhradeckého kraje pracují na zdokonalení své spolupráce na místě nehody. Na stanici krajské záchranky v Hradci Králové se sešlo 14 příslušníků ze všech sborů v kraji, školení ale musí postupně absolvovat každý hasič. V kurzech se učí poskytovat přednemocniční péči.

Jednodenní školení probíhá po dobu tří týdnů, během kterých se vystřídají hasiči ze všech směn a ze všech stanic Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.

„Největší důraz je kladen na zvládání život zachraňujících úkonů, jako je kardiopulmonální resuscitace, zástava masivního krvácení nebo zprůchodnění dýchacích cest,“ vysvětlila tisková mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Hasičům jsou v první části školení vysvětleny základy první pomoci, například stabilizovaná poloha nebo způsob, jak zjistit u pacienta vědomí. Druhá část je náročnější a konkrétnější.

„Hasiči, kteří jsou na místě první, tak nejenom aby dokázali pracovat s pomůckami, které mají pro vyproštění, imobilizaci, podporu životních funkcí, pro stabilizaci zdravotního stavu, tak aby také spolupracovali mezi sebou v týmu a také se záchrannou službou. Proto jsou trénováni i v pomůckách, které potom máme my na místě. Potřebujeme samozřejmě jejich ruce, jejich sílu,“ přiblížil Tomáš Ježek, který kurz vedl.

autor: Lucie Valášková
Spustit audio