Gorilí samec Tadao se pyšní titulem nejkrásnější gorilák světa roku 2013

Gorilí samec Tadao
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gorilí samec Tadao
0:00
/
0:00

Teď vám představíme Tadaa. Gorilího samce ze ZOO Dvůr Králové nad Labem, kterému je 45 let. Pochází ještě z odchytu zakladatele safari Josefa Vágnera. Američtí milovníci zvířat mu v  roce 2013 přidělili titul nejkrásnějšího goriláka světa.

Tadao se v královédvorské ZOO těší zvláštní pozornosti ošetřovatelů. Odborně se nazývá anglickým výrazem enrichment a znamená to, že konzumuje potravu zábavnou formou. Chodí po expozici a na různých místech má připravenou zeleninu nebo oblíbené listí. Protáhne si přitom tělo a nezapomene si prohlédnout i návštěvníky.

Pro ošetřovatele je enrichment práce navíc, ale dobře vědí, že je to práce potřebná. Protože přináší zvířatům kromě nasycení dobrou náladu a lepší kondici. Za Tadaem se s mluvčí královédvorské ZOO Andreou Jiroušovou vypravila reportérka Dana Voňková.

Gorila nížinná žije převážně v západní a střední Africe. Jejím domovem jsou nížinné deštné pralesy i okraje lužních lesů. Vždy se nachází tam, odkud se snadno může dostat do úkrytu. Oblast rozšíření se odhaduje na 445 000 km².

Gorilí samec TadaoGorila nížinná má široká ramena, svalnatý krk a silné ruce i nohy. Tělo pokrývá tenká, šedočerná nebo hnědočerná srst. Tvář je holá, pouze nad očima má mohutné obočí. Vedoucí samci mají stříbřitý pás srsti na zádech.

Samec v přírodě dorůstá do výšky 150 cm a váhy 150 kg, samice je menší a má i menší váhu.

Pohled na dospělého samce vyvolává strach, ovšem gorily nížinné jsou naprosto mírumilovná, neagresivní zvířata. Jen velice zřídka dochází ke střetu mezi jednotlivými skupinami. Většinou setkání končí vzájemným zastrašováním a následným ústupem.

Samec ovšem může fyzicky napadnout člověka. Děje se tak v případě, když vyhodnotí jeho přítomnost jako přímé ohrožení rodiny, která nemá kam ustoupit.

Ke vzájemnému dorozumívání používají gorily nejrůznější výrazy tváře, gestikulaci a hlasové projevy, kterými vyjadřují hněv i radost. V porovnání se šimpanzi je však rozsah vyjadřovacích schopností menší.

Březost samice, která přichází jednou za 3 až 4 roky a trvá 8,5 měsíce.

Gorily jsou silně ohroženým druhem, jejich populace byla snížena v průběhu tří generací o více než 80 procent.

Spustit audio

Související