Freediver David Vencl zvládne 80 metrů pod ledem i 4 minuty v umyvadle

Otužování se stalo fenoménem a zdá se, že pořád přibývá mužů i žen, kteří se noří do ledové vody. David Vencl je držitelem světového rekordu v plavání pod ledem bez neoprenu. Bývalý tělocvikář dnes pořádá workshopy v otužování, kurzy freedivingu a spolu s Petrem Bílkem napsali knihu, která může být biblí otužilců.

David Vencl se narodil ve Vrchlabí, vyrůstal v Lomnici nad Popelkou a pomalu už 15 let žije v Teplicích. Původním povoláním je učitel, závodně hrál basketbal a fotbal, věnoval se atletice. S freedivingem začal v roce 2012 a po pěti letech se stal reprezentantem Česka.

Vzpomenete si na okamžik, kdy jste poprvé slyšel slovo freediving?

„To si asi nevzpomenu, to jsou asi takové prazážitky, on je ten sport poměrně mladý a každopádně musím říct, že Česká republika je velmocí, když se to tak vezme historicky, takže máme tady výborné freedivery jak teď, tak v minulosti. Určitě si pamatuju na Martina Štěpánka, který v prvním desetiletí 21. století byl na světové špičce.“

Jak daleko je od otužování k freedivingu? A souvisí to vůbec?

„Je to voda. Já mám vztah k téměř jakémukoliv sportu, který se točí kolem vody. Co se týká fyziologie, tak otužování a freediving je na tom velmi podobně, dochází tam k podobným procesům. Takže lze freedivingem podporovat otužování a naopak.“

Nastal podobný boom v otužování i v jiných zemích?

Alena Zárybnická natáčí Zálety s freediverem Davidem Venclem

„My jsme historicky otužovací velmocí, ať už na kvantitu nebo na kvalitu. Samozřejmě známe fotky a víme, že Rusové nebo Skandinávci se hodně otužují, ale tam to berou trošičku jinak, tam v té vodě spíš sedí a my v té vodě plaveme. Teď ten boom, který nastal přibližně asi před dvěma lety, a pořád to stoupá, se objevuje i v okolních zemích.“

Vy jste na sebe upozornil v dubnu 2019, tak trochu recesistickým kouskem. Řekněte mi, jak vypadal váš světový rekord v umyvadlovém potápění?

„Je pravda, že jsem zaznamenal, že nějací recesisté přišli v roce 2007 nebo 2008 s umyvadlovým potápěním a pár kluků se takhle potopilo. Já to tenkrát zaznamenal a nějak po jedenácti letech jsem to oživil, takže jsem v teplickém pivovaru provedl recesistický kousek, že jsem se potopil do salátové mísy a oznámil jsem, že to bude pokus o světový rekord a myslím, že jsem tam byl něco přes čtyři minuty s tím, že jsme se s pivovarem dohodli, že každá vteřina nahoru bude pivo pro mě. Domluvili jsme se, že po čtvrté minutě přijdou s tuplákem a já jsem se vynořil a rovnou jsem se napil.“

Kdyby mi někdo před pěti lety řekl, že budu atakovat rekord, ťukal bych si na čelo. To jsou vaše slova a nyní jste držitel světového rekordu. Co se nakonec zlomilo?

„Nic, to je tak, že postupujete krůček po krůčku, centimetr po centimetru, pak se dostanete na jinou úroveň, rozhlídnete se a zjistíte, že můžete atakovat světový rekord, aniž byste něco museli lámat.“

Vy jste pod ledem uplaval skoro 81 metrů, bylo to bez čepice, bez neoprenu a bez závaží. To závaží – kolik může mít, když může ulehčit plavci?

„To je dané tím, jaké mám složení těla. Pokud mám víc svalové hmoty, tak jsem těžší a pokud mám víc tuku, tak jsem lehčí. A další věc, kterou máme v ten moment proměnnou, je to, jak se nadechnu, jaký mám objem plic. My freediveři dokážeme do těch plic nacpat takovou technikou ještě nějaké litry navíc.“

Často se teď řeší mezi otužilci, jak moc otužování pomáhá v sexu…

„Ano, pomáhá to, rovná to hormonální nerovnováhu. Já v nadsázce říkám, že je to tak, že mizí i známá bolest hlavy. To, co vím a mám načteno, tak lidé v partnerském životě na sebe nemají chuť, protože mají hlavu plnou problémů. Jsou odváděni někam jinam a nevšímají si sami sebe. A právě ten vstup do ledové vody toho člověka srovná a je klidnější a to pomáhá i tomu partnerskému životu.“

Spustit audio

Související