Firmy poukazují na rozdíly ve spolehlivosti antigenních testů a dělá jim starosti falešná pozitivita

24. leden 2022 08:31

Za poslední týden se - po zavedení plošného testování ve firmách - výrazně zvýšil počet preventivních testů na covid. Zaměstnanci k tomu často používají antigenní samotesty. Pozitivní výsledek automaticky pošle člověka do pětidenní karantény, a to bez nutnosti potvrzení přesnějším PCR testem. Firmy ale poukazují na rozdíly ve spolehlivosti antigenních testů.

Čtěte také

Ve společnosti Juta pracuje téměř 2300 zaměstnanců, sídlo a některé ze závodů má ve Dvoře Králové nad Labem. Minulý týden ukázaly provedené antigenní testy pozitivitu u devětatřiceti lidí.

„Z toho šlo 29 osob šlo na PCR testy a z toho jich bylo 16 negativních,“ vysvětluje ekonomická ředitelka Juty Marie Čermáková.

Firma přitom používá stále stejné testy, kdy si zaměstnanci provádí výtěr z nosu, a takové množství falešně pozitivních se prý objevilo poprvé. „Přitom to byla stejná dávka a stejný dodavatel. Zatím jsme se ale rozhodli, že testy měnit nebudeme.

Zkušenosti s různou přesností antigenních testů mají třeba i ve společnosti ATAS Náchod se zhruba 800 zaměstnanců. Potvrzuje to jednatel Otto Daněk. „V loňském roce jsme používali antigenní testy a tam těch falešně pozitivních, skoro tomu nechci věřit, bylo 90 procent.

Také proto společnost nakoupila jiné testy, od nového roku začala místo slinných používat takové, při kterých se testuje výtěrem z nosu. I nadále ale všechny pozitivně testované posílala na přesnější PCR testy. „A ze všech pozitivních testů, kterých bylo dohromady asi 20, byly i všechny následně potvrzeny PCR testem.

Čtěte také

Vedení firmy proto rozhodlo, že už své zaměstnance posílat na kontrolní PCR testy nebude a spolehne se na výsledky těch antigenních.

Jaké mají zkušenosti s kontrolním PCR testem po pozitivním antigenním jsem se zašel zeptat do laboratoří Oblastní nemocnice Náchod.

Podle vedoucí laborantky Martiny Plškové se situace postupem času lepší. „Teď, co mohu posoudit, tak pokud vyjde antigenní test pozitivní, tak z takových 99 procent, nechám si nějakou rezervu, vyjde opravdu pozitivní i PCR test.

Podle Martiny Plškové přitom u samotestech záleží jak na typu testu, tak i jeho provedení. Právě na to by si zaměstnanci při samotestování měli dávat pozor.

Spustit audio

Související