Firmy bez zastropovaných cen elektřiny a plynu mohou nově žádat o státní podporu

16. listopad 2022 11:29

Vláda spustila dotační program na podporu firem, které zatím nemají zastropované ceny elektřiny a plynu. Za určitých podmínek mohou získat podporu až 200 milionů korun. Týká se to těch, které jsou připojené na vedení vysokého a velmi vysokého napětí. Další podmínkou je, že se jim meziročně více než zdvojnásobily ceny energií. 

Firmy mají nárok až na 45 milionů korun, ty z energeticky vysoce náročných oborů v provozní ztrátě mohou dostat až 200 milionů korun.

Jak pomoc státu komentují zástupci samotných společností, to zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Čtěte také

Popíši reakce ředitelů tří velkých firem z Královéhradeckého kraje. Všichni se shodují, že o dotaci pokrytí části nákladů na energie žádat budou. Na druhou stranu ale říkají, že to jejich situaci nijak zásadně neřeší.

Například předseda představenstva papírenské firmy KRPA Hostinné tvrdí, že mají podle vypsaných podmínek dotace nárok na nižší statisíce korun. Celá skupina firem patřících pod KRPU ale vydá ročně za energie asi 150 milionů korun.

Čtěte také

Ředitel firmy KABLO Vrchlabí, kde vyrábí zejména kabely pro automobilový průmysl, zase říká, že dotace od státu je sice sympatická, ale malá záplata na velké ztráty. Společnost se snaží sama energiemi šetřit, například více vyrábí o víkendech, kdy je elektřina levnější.

A třeba výrobce zemědělských strojů FARMET Česká Skalice má šanci získat díky nové dotaci od státu něco málo přes 2 miliony korun. Jen za silovou energii ale firma za prvních deset měsíců letošního roku zaplatila o zhruba 26 milionů korun více než loni. Elektřinu a plyn má tak tato společnost zhruba čtyřikrát dražší.

Čtěte také

Jakou další podporu by tedy jednotlivé společnosti uvítaly?

Tam je to různé, jednotliví zástupci firem se v tomto trochu liší. Někteří navrhují rozsáhlé daňové změny, jiní zase tvrdí, že klíčové je komplexně řešit trh s energiemi, včetně například emisních povolenek. A požadují jednotný postup v rámci celé Evropské unie.

Zástupci zmiňovaných firem státní dotaci vítají, na druhou stranu se ale obávají budoucnosti. Například toho, že jejich konkurenty v zahraničí podpoří tamní vlády ještě víc, což platí třeba pro Německo. A tím pádem výrobky z Česka ztratí konkurenceschopnost.

Čtěte také

Menším firmám, domácnostem nebo veřejným institucím už vláda ceny zastropovala. Připomeň, jak podpora vypadá?

Pro menší firmy, stejně jako pro domácnosti nebo veřejné instituce a podniky bez obchodní povahy vláda stanovila maximální ceny na dodávky elektřiny a plynu. Ty začnou platit od příštího roku a budou ve výši 6 tisíc korun za jednu megawatthodinu elektřiny, včetně DPH. A 3 tisíce korun za jednu megawatthodinu plynu.

K tomu je zapotřebí samozřejmě připočíst distribuční poplatky. Za tuto podporu stát zaplatí asi 130 miliard korun.

Spustit audio

Související