Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou

23. srpen 2017
Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou

Krásná hudba na benefičním festivalu Harriet Parish pomáhá už druhým rokem v podhůří Orlických hor. Z výtěžku bude opravena střecha kostela sv.Václava v Žamberku. Na pondělní koncert na častolovický zámek se vydala redaktorka Romana Pacáková. A ještě než vše začalo, dala se do řeči nejprve s dramaturgem festivalu a také vedoucím vokálně instrumentálního souboru Rebelcanto, který se právě chystal na vystoupení - Petrem Hostinským, a ředitelkou festivalu Ivou Parish.

Benefiční festival Harriet Parish Festival nese jméno baronky Harriet Parish. Velká klavíristka pocházela ze slavného rodu Parish von Senftenberg a byla blízkou přítelkyní známé klavíristky Clary Schumannové (Clara Wieck), manželky Roberta Schumanna, slavného německého skladatele a hudebního kritika. Robert Schumann pro Harriet Parish složil klavírní variaci pro dvě piana Op. 46.

Myšlenka pořádat hudební benefiční festival vznikla před 2 lety, když se slavilo 200. výročí pobytu rodu Parish v Žamberku.

Dnes v Žamberku vystoupí Chanson Trio CouCou. To jsou učitelé z Pardubické konzervatoře. Zpívá operní zpěvačka Radka Rubešová, která umí perfektně francouzsky a tak její šansony zní úplně úžasně. Bude to přímo v kapli Nanebevzetí Panny Marie. A druhá část, jestliže bude hezké počasí, proběhne na nádvoří zámku. A to je opravdu veliký zážitek.

29. srpna vystoupí v Rychnově nad Kněžnou slovenská hudební skupina Fragile s úžasnou Soňou Norisovou.

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou

Z té vážné klasické hudby to bude mimo jiné recitál Jiřího Bárty, violoncellisty zvučného jména, a Terezie Fialové. Ti se představí 26. srpna v Žamberku.

Swingovat bude Kateřina Steinerová 28. srpna v Častolovicích na nádvoří zámku.

Čtěte také

1. září se koná v Žamberku recitál Ivo Kahánka.

2. září vystoupí v Žamberku Dasha spolu s Big bandem Chrudim.

Festival Harriet Parish nabízí neobvyklý zážitek podtržený neopakovatelnou atmosférou

A 3. září je připraven opět v Žamberku koncert pro malé i velké, na kterém se představí Jaroslav Uhlíř.

Festival Harriet Parish je jedinečnou kulturní událostí, která propojuje historii rodu Parish, benefiční aktivity a krásnou hudbu s jejími současnými interprety, mladými hudebníky i světoznámými hvězdami.

Druhý ročník nově narozeného festivalu je trochu jiný a to zejména záběrem hudebních žánrů, stává se spíše multižánrovým, stále však s důrazem na zachování vysoké umělecké úrovně.

Vystoupí umělci takových jmen jako je Ivo Kahánek, Jiří Bárta, Dasha, Jaroslav Uhlíř a své prostory nabídlo i město Rychnov nad Kněžnou a zámek Častolovice. Koncerty v těchto místech se promění v neobvyklý zážitek podtržený právě jejich neopakovatelnou atmosférou.