Fascinující Leonardovy vynálezy létajících strojů rozhýbete na interaktivní výstavě „AERONAUTICA“

19. srpen 2019

Na zámku v Novém Městě nad Metují můžete navštívit fascinující interaktivní výstavu vynálezů létajících strojů Leonarda da Vinciho, sestrojených podle jeho tajného deníku „Kodex Atlanticus". Autorem výstavy je výtvarník Aleš Drašnar z nedalekého Slavoňova, který se snažil co nejvíce přiblížit proudu Leonardových myšlenek.

V Galerii pod Žebrovkou na novoměstském zámku se rozhostilo 15. století. Romanu Pacákovou provedl kastelán zámku Ondřej Daněk.

Čtěte také

To, co dnes známe ze školní fyziky, nebylo ještě v 15. století objeveno a pro mistra Leonarda bylo tedy neznámé. Přesto úžasná suma vynálezů a technických zlepšení v mnoha oborech lidského konání mu už za života přinesla výjimečné uznání a věhlas.

Leonardo, fascinovaný fenoménem létání, vytvořil podrobné studie letu ptáků a plány na sestrojení několika létajících strojů. Zabýval se nejen letem za pomoci mávání křídel, ale i plachtěním nebo letem za pomoci vrtule.

Leonardovy vynálezy létajících strojů rozhýbete na interaktivní výstavě „AERONAUTICA“

Těžko si dnes představit, jak se mu kolem roku 1490 podařilo vymyslet předchůdce dnešních vrtulníků, rogal, padáků, paraglidů a dalších létajících strojů.

Čtěte také

Většina exponátů je sestrojena podle nákresů v tajném Leonardově zápisníku – Kodex Atlanticus. Všechny exponáty jsou doplněny autentickými popisky s ilustrací mistra Leonarda.

Autor výstavy Aleš Drašnar říká:
„Renesanční génius Leonardo da Vinci popsal a nakreslil obdivuhodné množství mechanických soustrojí, aby dosáhl konečného cíle - sestrojit létající stroj. Ačkoli vznést se do vzduchu bylo v jeho době stejně neuvěřitelné, jako je v té naší cestování časem. Tajné deníky, ze kterých jsem vycházel, jsou důkazem slepých uliček, do kterých se dostával v detailech technických nákresů jinak vynikajících brilantní mechanikou a vtipem, ale i elegantní výtvarnou jednoduchostí."

A doplňuje: „Se svým týmem jsem při konstrukci všech těch úžasných létajících strojů hledal cestu, jak se co nejvíce přiblížit proudu mistrových myšlenek. Přitom jsem musel mít neustále na paměti, že se psal konec patnáctého století! Mnohé, co jistě sami dobře znáte ze školní fyziky, ještě nebylo popsáno a objeveno, a pro něj bylo tedy neznámé. Přesto úžasná suma vynálezů a technických zlepšení v mnoha oborech lidského konání mu už za života přinesla výjimečné uznání a věhlas. A to nemluvím o malířství a sochařství."

Zkus, milý návštěvníku, rozhýbat prastaré vynálezy

Zamysli se nad pílí a úsilím, které da Vinci věnoval své myšlence posunout lidstvo v řece pokroku dále. Je klidně možné, že i v tobě, dobrý člověče, dřímá převratná myšlenka, která oblaží svět a přinese dalším pokolením mnoho dobrého.

Výstava se koná u příležitosti výročí 500 let od úmrtí Leonardada Vinciho
Výstavu Leonardových létajících strojů Aeronautica můžete v Galerii pod Žebrovkou na zámku v Novém Městě nad Metují obdivovat až do konce prázdnin.
Otevřeno je v rámci otevírací doby zámku.
Vstupenky se prodávají v zámecké pokladně.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.