Farmaceutická fakulta v Hradci Králové chce pěstovat léčebné konopí

10. říjen 2013

Už přes půl roku je v Česku marihuana legálním lékem. V lékárnách ji ale ještě neseženete, protože žádná firma nemá potřebné povolení k jejímu dovozu, které chybí i případným tuzemským pěstitelům. Státní ústav pro kontrolu léčiv začne vydávat licenci pro pěstování léčebného konopí až na jaře příštího roku a požádat o ni chce i Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

„Myslím, že je to velmi dobrý nápad. Konopí je lékařsky využitelnou drogou. Jsme hrdí na to, že naše fakulta takto smýšlí,“ říká studentka třetího ročníku farmacie Andrea.

Souhlasí s ní i její spolužačka Aneta. „Je to lepší, než když si to budou pěstovat sami, aby to bylo legalizované, abychom to mohli dělat my, odborníci,“ myslí si.

Součástí Farmaceutické fakulty je botanická zahrada o rozloze dvou hektarů, kde by chtělo vedení fakulty v příštím roce s pěstováním začít.

„Hodláme se přihlásit, protože farmaceutická fakulta má k dispozici vhodné plochy. Beru to skoro jako naši profesionální povinnost,“ vysvětluje děkan Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové Alexandr Hrabálek.

Skleník by podle Hrabálka byl chráněn bezpečnostní agenturou elektronicky i mechanicky a ke konopí by mělo přístup jen málo lidí.

Investovat by fakulta musela částku v řádu stovek tisíc. „Naše fakulta a naši spolupracovníci na tom nezbohatnou, nicméně se domnívám, že produkce by se snad měla zaplatit a možná by vynesla i nějakou tu korunu navíc, ale rozhodně neočekáváme velký byznys,“ dodává děkan Hrabálek.

Děkan Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové Alexandr Hrabálek

Léčebné konopí ze zahraničí by se mohlo podle ministerstva zdravotnictví v lékárnách objevit v listopadu. K dostání bude jen na elektronický předpis. Cena za jeden gram by se měla pohybovat od 200 do 300 korun.

Pacienti například s roztroušenou sklerózou nebo Parkinsonovou nemocí by za povolených 30 gramů měsíčně mohli zaplatit i 6000 korun. Zdravotní pojišťovny na léčebné konopí zatím přispívat nebudou.

autoři: ova , ber
Spustit audio