EY Podnikatelem roku 2022 Královéhradeckého kraje je Serafin Campestrini ze společnosti SECA

22. únor 2023 08:21

Vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2022 Královéhradeckého kraje je Serafin Campestrini ze společnosti SECA Borohrádek na Rychnovsku. Ocenění převzala z rukou náměstka hejtmana Pavla Bulíčka z České pirátské strany v zastoupení Serafina Campestiniho paní Dana Kadavá. 

Slavnostnímu udílení cen přihlížela i reportérka Naďa Kverková. O jakou soutěž se jedná?

Soutěž byla založena v roce 1986 ve Spojených státech amerických, jedná se tedy o globální soutěž. V České republice jsme inspirativní podnikatele začali hledat před 23 lety.

Dnešní vítěz pan Campestrini byl za Královéhradecký kraj do celonárodního kola nominován nezávislou komisí, složenou z bývalých českých vítězů této soutěže.

Čtěte také

Na to, jaká hodnotící kritéria byla při rozhodování nejdůležitější a zda byl výběr vítěze jednoznačný, jsem se zeptala ředitelky soutěže Heleny Sladkovské. „My máme hodnotící kritéria globální a nejdůležitější kritérium je tvorba dlouhodobé hodnoty.“

„To se potom rozkládá na další kritéria, jako je podnikatelský duch, poctivost, společenská prospěšnost. Ale tvorba dlouhodobé hodnoty je klíčové a zásadní kritérium. A bylo to dramatické zasedání, řekla bych. A porotci měli spoustu argumentů, pro různé kandidáty. Takže letos to nebylo úplně jednohlasné rozhodování,“ říká Helena Sladkovská.

Čtěte také

Můžeš přiblížit vítěznou společnost a víme, proč si cenu nepřevzal přímo osobně pan Campestini?

Cenu přebírala hlavní účetní firmy Dana Kadavá a z jejich úst jsme se dozvěděli, že pan majitel je na obchodní cestě někde mezi Finskem a Itálií a shání nové technologie pro další rozvoj firmy. SECA v Borohrádku má dnes 150 zaměstnanců a zaměřuje se na produkci palubek, hoblovaných prken, latí a hranolů.

A snad jedna perlička - firma začínala přes 110 lety v Itálii s výrobou dřeváků.

Čtěte také

Má náš královéhradecký vítěz šanci stát se i národním vítězem? Kdy bude vyhlášen?

Šance je vždycky. Důkazem může být například podnikatel Jiří Hlavatý ze společnosti Juta Dvůr Králové, který se před 10 lety, coby celostátní vítěz, podíval do Monte Carla, kde celosvětová soutěž o nejlepšího podnikatele každoročně vrcholí.

A ještě datum našeho finále - vítěze budeme znát 28. února, kdy se nominovaní podnikatelé ze všech krajů České republiky sejdou v Praze na Žofíně.

autoři: Naďa Kverková , baj
Spustit audio

Související