Expozice přerovské ornitologické stanice Ptáci Česka představuje všechny druhy tuzemských ptáků

5. listopad 2024

Moderní komplex budov s přednáškovým sálem, malým kinem, depozitáři a výstavními prostorami. To je ornitologická stanice ORNIS v Přerově v Olomouckém kraji. Jde o přírodovědecké pracoviště Muzea Komenského, které se věnuje péči o rozsáhlé ornitologické sbírky, vědeckému bádání, výuce dětí i vzdělávání veřejnosti. Jeho velkým lákadlem je expozice nazvaná Ptáci Česka.

Přerovská ornitologická stanice (ORNIS) je místem vědeckého výzkumu i poznávání života ptáků. Nachází se uprostřed přírody, v bezprostřední blízkosti historického městského parku Michalov, nedaleko přírodní rezervace Žebračka. Nedávno prošla zásadní obnovou.

Spolu s otevřením zrekonstruované ornitologické stanice byla veřejnosti představena také zcela nová expozice, která představuje unikátní přerovskou sbírku ptáků. Ta přibližuje víceméně všechny druhy ptáků, které kdy byly zjištěny na území České republiky.

„Vidět tu můžete celkem 365 druhů ptáků a skoro 600 jedinců. Ve vitrínách jsou seřazeny podle příbuznosti. U většiny druhů můžete vidět i jejich vejce. To je také náš unikát. Máme tady velkou oologickou sbírku, což nám umožnilo dodat skoro ke každému druhu i ukázku vajec. Uvidíte tak, jak jsou u jednotlivých druhů velká, jak jsou zbarvená, případně i kolik jich konkrétní druh snáší v jedné snůšce,“ říká vedoucí ornitologické stanice Lenka Harmáčková.

Druhá část expozice je interaktivní

Druhá část expozice je plně interaktivní. V ní se děti i dospělí hravou formou dozví mnohé o ptačím životě, potravě, migraci, opeření i hrozbách, které na ptáky ve světě číhají.

Zahrada ORNIS nabízí výuku v přírodě

Nechybí ani osvěta veřejnosti, na stanici se pravidelně konají exkurze za ptáky do přírody, přednášky nebo výstavy o přírodě. V ornitologické stanici působí také muzejní pedagog, který připravuje výukové programy pro školy.

Sýkorka v záchytné síti pro kroužkování ptáků

Díky krásnému prostředí na okraji lužního lesa, s jezírkem a loukou je možné vytvářet programy nejen vevnitř, ale zájemci se mohou učit o přírodě přímo v ní. Zahrada ORNIS je vybavena výukovými bylinkovými záhony, expozicí ptačích krmítek a budek i místy pro odpočinek. Jsou tu i voliéry coby útočiště zachráněných hendikepovaných ptáků, kteří se stali trvalými obyvateli stanice.

Právě péče o nalezená zraněná zvířata z volné přírody je nejdůležitější službou záchranné stanice. Na jaře přijímá nejčastěji mláďata ptáků a savců, v létě mláďata rorýsů, na podzim a v zimě jde nejčastěji o ježky, netopýry, zraněné dravce a další ptáky.

Kroužkování sýkorky

Přerovská záchranná stanice patří do Národní sítě záchranných stanic, kterou koordinuje Český svaz ochránců přírody. Pokud narazíte na zraněné zvíře, můžete nejen přerovskou záchrannou stanici kontaktovat například přes mobilní aplikaci Zvíře v nouzi ve svém mobilním telefonu.

autor: Petra Ševců
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.