Euroklíče pomáhají lidem se zdravotním postižením na stovkách míst po celé Evropě

21. leden 2019 11:04

Lidé se zdravotním postižením mohou na několika místech v Královéhradeckém kraji využívat k přístupu na sociální zařízení, nebo k plošinám pro vozíčkáře, takzvaný euroklíč. Říká se mu tak proto, že speciálními zámky jsou osazená zařízení po celé Evropě. Místa jsou označená samolepkou s logem postavy sedící místo vozíku právě na klíči. A na jedno z nich se vypravila i reportérka Lucie Peterková. 

Ředitel Centra pro integraci osob se zdravotním postižením v Hradci Králové Jiří Morávek právě odemknul takzvaným euroklíčem toalety v jednom z královéhradeckých obchodních center: „Je dobře, že tato místa vznikají, protože umožňují lidem se zdravotním postižením komfortnější využití toalet."

V Hořicích jsou dva nové domy pro tělesně postižené. Jak to v nich vypadá?

V Hořicích jsou dva nové domy pro tělesně postižené. Jak to v nich vypadá?

Ústav sociální péče v Hořicích má k dispozici dva nové domy. Vznikly na jižní straně města a bydlení v nich najde 16 těžce tělesně postižených klientů. Ústav při jejich výstavbě spolupracoval s Královéhradeckým krajem - společně také nové domy otevřeli.

V Královéhradeckém kraji je takových míst zatím asi 30, převážně na úřadech, nádražích, nebo v hypermarketech. V celém Česku jsou to už stovky míst a použít je mohou lidé i při cestování po Evropě.

„Euroklíče jsou určeny především pro osoby se zdravotním postižením a těm, kteří vlastní zdravotnické průkazky. Dále jsou tam další skupiny onemocnění, jako je například roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, Crohnova choroba nebo také pro maminky s dětmi do tří let," vysvětluje Jan Morávek.

Jak se může postižený člověk k takovému euroklíči dostat?

„Centrálním rozdělovatelem je Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením v Hradci Králové. Máme detašovaná pracoviště ve všech bývalých okresních městech, což je Trutnov, Jičín, Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Vydává je úřad práce. A v poslední době nově město Dobruška."

Euroklíče pomáhají lidem se zdravotním postižením

Sociální odbor v Dobrušce se k vydávání klíčů připojil na začátku letošního roku. A podle sociálního pracovníka Bohuslava Matyse je o klíče zájem: „Za první dva dny jsem vydal 10 euroklíčů. A celkově jsem k dnešnímu dni již vydal 18 euroklíčů."

Přímo v Dobrušce zatím nejde klíče využit, ale místa pro ně intenzívně hledají.

Čtěte takéCentrum pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje

„Možnost se jeví i přímo tady u nás v budově, kde je plošina. A potom toalety na nově zrekonstruované budově městského úřadu," doplňuje Bohuslav Matys.

Zájemci pro vydání euroklíče potřebují jen předložit průkaz o zdravotním postižení, nebo doklad o diagnóze a klíč si odnesou i se seznamem míst, kde je možné ho využít.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související