eReceptů se bát nemusíte. Všemi jejich záludnostmi vás provede Mgr. Jiří Kotlář

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Od 1. ledna 2018 už by měli eRecept vydávat všichni lékaři

Mgr. Jiří Kotlář z nemocniční lékárny Fakultní nemocnice Hradec Králové v naší radioporadně na téma: eRecepty a lékové záznamy pacienta. Jak číst příbalový leták? A současné ceny léků.

Jaké léky se nejčastěji padělají a jak je rozpoznat od originálu?

léky, medicína, teploměr

Pharm Dr. Tereza Hendrychová, Ph.D byla hostem naší radioporadny. Téme: rizika nákupu nebezpečných léků.

eRecept je recept vystavený v elektronické podobě. Lékařem vystavený eRecept je uložen do tzv. Centrálního úložiště elektronických receptů (CÚER).

Každému eReceptu je přidělen unikátní identifikátor. V lékárně pak lékárník načte identifikátor eReceptu a pokud je eRecept v CÚER nalezen, vydá předepsaný lék pacientovi. Informace o výdeji léku se zároveň zapíše do CÚER.

Pokud pacient požádá, může od lékaře dostat papírovou průvodku (která bude mít podobnou podobu jako stávající papírové recepty), kde bude mít napsaný identifikátor, název léku a dávkování.

Mgr. Jiří Kotlář ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Výhodou pro pacienty, kterou jim eRecept od 1. ledna přinesl, je to, že nemusí pro recepty na dlouhodobě užívané léky již chodit k lékaři a pak ještě do lékárny. Lékař jim může identifikátor poslat jako e-mail nebo SMS. Samozřejmě záleží na situaci a ochotě daného lékaře, zda vám další léky vystaví i bez vyšetření.

eRecept platí stejně dlouho jako stávající papírový recept, tedy 14 dní.

Celou radioporadnu s Mgr. Jiřím Kotlářem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio
autoři: Blanka Malá , baj

Odebírat podcast

Související