Eliška se vydá na cestu! ZOO Dvůr Králové pošle dalšího nosorožce do rezervace v Tanzanii

7. duben 2016

Legendární ochranář Tony Fitzjohn v Praze společně s ředitelem ZOO Dvůr Králové Přemyslem Rabasem představili podrobnosti k přesunu nosorožce dvourohého z chovu dvorské ZOO do záchranné stanice v tanzanském národním parku Mkomazi. Podle plánu by samička Eliška měla do Tanzanie dorazit v poslední červnové dekádě a její přeprava se připravuje ve spolupráci se společností DHL.

Tony Fitzjohn do Prahy přiletěl na pozvání organizace Prague Society for International Cooperation, která mu 5. dubna udělila cenu Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu a přínos veřejnosti. Jedním z důvodů, proč Fitzjohn cenu obdržel, je jeho spolupráce se ZOO Dvůr Králové.

„Samice Deborah, která přicestovala ze Dvora, už v Tanzanii porodila dvě mláďata, obě samičky," uvedl Tony Fitzjohn. „Jsem velice rád, že Eliška poputuje právě k nám. Spolupráce se ZOO Dvůr Králové přináší skvělé výsledky a Eliška nám pomůže posílit jednu z pouhých tří populací nosorožců, které dnes v Tanzanii jsou," dodal Tony Fitzjohn.

Čtěte také

Eliška se vrátí do oblasti, odkud před desítkami let bývalý ředitel ZOO Dvůr Králové Josef Vágner přivezl její předky. Na stejné místo jsme převezli tři nosorožce už v roce 2009 a všem se tam velice dobře daří.Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové

Přesun, jenž je plánován na konec června, je připravován ve spolupráci se společností DHL.

„Vše bude ještě záležet na přesné dostupnosti našich letadel a personálu. V ideálním případě bychom se s Eliškou na cestu rádi vydali na konci června, a to na trase Lipsko - Kilimandžáro," uvedl Tomáš Zdražil, marketing communication manager ze společnosti DHL. „Na přípravě přesunu pracují členové našeho zkušeného týmu, který v roce 2012 uskutečnil přepravu tří nosorožců do stejné rezervace z anglického parku Port Lympne."

Samice patří k východnímu poddruhu nosorožce dvourohého, jenž je kriticky ohrožený.

A jak se s tímto krásným zvířetem rozloučil kmotr Elišky herec Josef Dvořák? A co jí popřál v novém domově? Poslechněte si!

Její předci byli do tehdejšího Československa dovezeni z keňského parku Tsavo, který je hned za hranicemi Mkomazi. Mkomazi je rozsáhlá oblast divoké přírody na severu Tanzanie. Národní park je spravován vládní organizací Tanzanian National Parks, která úzce spolupracuje s Tonym Fitzjohnem a nadací George Adamson Wildlife Preservation Trust, která ho podporuje. Nosorožci jsou chováni v přísně střežené a oplocené rezervaci uvnitř chráněného území.

Záštitu přesunu udělil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a podpořila ho například britská velvyslankyně v ČR, paní Jan Thompson, kmotr Elišky herec Josef Dvořák a také dárci, kteří přispěli na konto WILDLIFE, z něhož ZOO Dvůr Králové financuje své ochranářské projekty.

Eliška se vydá na cestu! ZOO Dvůr Králové pošle dalšího nosorožce do rezervace v Tanzanii

„Naším cílem je zvířata do Afriky nejen vracet, ale pomáhat je chránit i přímo v rezervacích, kam je posíláme, případně pomáhat se vzděláváním a osvětou obyvatel, kteří v blízkosti rezervací žijí, anebo mají zásadní vliv na přežití zvířat ve volné přírodě," dodal ředitel zoo Přemysl Rabas. „Proto jsme se rozhodli do Mkomazi věnovat nejen Elišku, ale z prostředků, které se nám podařilo na kontu WILDLIFE shromáždit, částkou 10 000 dolarů přispějeme i na chod rezervace."

ZOO Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců dvourohých, jinak též černých, v zajetí na světě. Dosud se jich v zahradě narodilo 41 a další samice jsou březí. Eliška, která se samici Etoshe narodila v září 2012, patří k páté generaci chované v zahradě.

Číslo konta WILDLIFE, na které je možné přispívat na africké projekty ZOO Dvůr Králové: 264350610/0300

Další informace:
Tony Fitzjohn - patří mezi ochranářské legendy současnosti. Narodil se v roce 1945 ve Velké Británii. Ve svých 22 letech se vydal do Afriky a stopem dojel z Jihoafrické republiky do Keni. Tam v roce 1971 přijel do tábora George Adamsona, který v rezervaci Kora vracel lvy do divoké přírody. Tony Fitzjohn mu pomáhal celých 18 let a perfektně se naučil znát východoafrickou přírodu. Na konci 80. let Tony Fitzjohn odešel do Tanzanie a začal pracovat v Mkomazi (viz níže). Se svou ženou Lucy dodnes v Mkomazi žije a vede tam nosorožčí rezervaci uvnitř národního parku. Má za sebou víc než 40 let úspěšného navracení zvířat do volné přírody. Za své zásluhy o ochranu přírody byl oceněn Řádem britského impéria a jeho životní příběh se společně s osudem George Adamsona stal hlavním námětem pro film Strážce lvů (v originále To Walk with Lions) z roku 1999. O svém životě Tony Fitzjohn napsal vynikající autobiografii Born Wild, která pod názvem Život v divočině vyšla v roce 2011 i v českém překladu.
Národní park Mkomazi - rozsáhlá oblast o ploše 3245 kilometrů čtverečních na severovýchodě Tanzanie. Plynule navazuje na obrovské území národního parku Tsavo, které se rozprostírá v sousední Keni. Tanzanská vláda v roce 1988 pověřila Tonyho Fitzjohna, aby v tu dobu pytláctvím a pasením dobytka značně zpustošenou rezervaci obnovil. Fitzjohnovi se to dařilo natolik, že se suché savany Mkomazi v roce 2008 staly národním parkem. Kromě všeobecné ochrany území se Mkomazi věnuje zejména obnovení divoké populace psů hyenových a od roku 1997 v Mkomazi běží i záchranný program pro východní poddruh nosorožce dvourohého. První nosorožci sem byli převezeni ze záchranného chovu v Jihoafrické republice v roce 1997. Následovala trojice z chovu ZOO Dvůr Králové a v roce 2012 přibylo další trio z anglické zoo Port Lympne. Mkomazi se snaží pomáhat i komunitám žijícím v nejbližším okolí, například zpřístupňováním pitné vody, hygienických zařízení nebo stavbou škol.

Eliška se vydá na cestu! ZOO Dvůr Králové pošle dalšího nosorožce do rezervace v Tanzanii
autoři: Jan Stejskal , DV , Veronika Neprašová
Spustit audio