Eliščino a Smetanovo nábřeží v Hradci Králové jako dějiště 5. ročníku unikátní akce Bezpečné nábřeží
Eliščino a Smetanovo nábřeží v Hradci Králové byla dějištěm pátého ročníku takzvaného Bezpečného nábřeží. Jde o osvětovou akci s ukázkami práce složek integrovaného záchranného systému, například hasičů, zdravotníků, policistů, nebo třeba pracovníků Celní správy a Vězeňské služby.
Jsem teď u Labe a právě tady záchranáři vytáhli z vody tonoucího. K jeho záchraně použili ostře nasazený vrtulník. Ukázku mají na starosti hradečtí letečtí záchranáři.
Čtěte také
„Těsně nad figurantem z vrtulníku slaňuje záchranář, který má speciální pomůcku pro záchranu z vody na připevnění onoho figuranta. Připevňuje si ho k sobě a připevňuje ho i k podvěsovému lanu a spolu s vrtulníkem odlétají na volnou plochu,“ popisuje situaci Martin Honzík z Hradecké letecké záchranné služby.
A přidává také informace o tom, na co by si lidé, kteří se do této situace dostanou, měli dát pozor. „Pokud budete svědky, že někdo tone, tak samozřejmě myslete prvořadě na vlastní bezpečnost. Pokud to bude možné, využijte nějaké pomůcky. U jezů často bývají záchranné kruhy nebo bójky. Pokud tyto pomůcky nejsou k dispozici, využijte delší větve nebo plovoucí předměty. Ten osobní zásah, že doplavete pro tonoucího, nechávejte až jako poslední možnost.“
Zároveň také zdůrazňuje, že záchrana tonoucího je určena pouze dobrým plavcům, je velice fyzicky náročná a pokud člověk není zdatný v plavání, může se on sám velmi rychle dostat do problémů. Součástí programu je i práce hasičů. Lidé se kromě jiného dozví třeba to, jak postupovat v případě, že jim při vaření začne hořet pánev s olejem.
Čtěte také
„Správně je určitě to, že vypneme spotřebič na kterém vaříme, vezmeme utěrku nebo ručník, namočíme ho do vody a vyždímeme, tou utěrkou překryjeme celou pánev. A tím dojde k udušení ohně,“ vysvětluje nadporučík Ondřej Čuhanič z Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.
Podle něj se hasiči s tímto problémem setkávají pravidelně. „U těchto typů požáru jde bohužel o ohrožení lidí a samozřejmě o to, že by mohl vzplanout celý byt. To množství té hořlavé látky má obrovskou sílu.“
Během akce Bezpečné nábřeží lidé uviděli například simulovanou dopravní nehodu, ukázku práce zásahové jednotky i záchranu tonoucího z vody.
Související
-
Vodní záchranáři se na Rozkoši připravují na letní sezónu. Opakují zdravovědu a ovládání plavidel
Nácvik resuscitace, nakládání tonoucího do lodi, a nebo přenášení člunu přes dělící hráz přehrady. Právě tak vypadá výcvik vodních záchranářů na Rozkoši u České Skalice.
-
Devět speciálních přístrojů na měření životních funkcí a také defibrilaci získali krajští záchranáři
Devět nových multifunkčních monitorovacích přístrojů mají k dispozici zdravotničtí záchranáři v Královéhradeckém kraji. Záchranná služba jimi vybavila své výjezdové vozy.
-
Lidem chybí pokora, nebezpečí číhá na horách stále, tvrdí záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger
Zamíříme na hory, do Krkonoš, kam možná také plánujete nějaký prázdninový výlet nebo dovolenou. Našimi hosty jsou dva horští záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Problematický obsah a paradoxní reklamace. Zákazníci si stěžují na e-shopy se ‚ztracenými‘ balíky
-
Švédsko má tanky, Finsko vojáky a Dánsko roky zkušeností. Jak ruská hrozba sbližuje severské státy
-
‚Stát selhal.‘ Soud ‚přelomovým‘ rozhodnutím uznal, že Česko shromažďuje data z mobilů protiprávně
-
I řeholnice jdou s dobou: aplikace na modlení, wi-fi v klášteře i šíření víry na sociálních sítích