Elán má stále energie dost. Jožo Ráž by šel na pivo s Oldou Říhou a Davidem Kollerem

21. červen 2017
Regionální scéna
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jožo Ráž

Jožo Ráž, vlastním jménem Jozef Ráž je frontman slovenské skupiny Elán, kde vystupuje jako baskytarista a zpěvák. Skupina Elán vznikla v roce 1969, založil ji Vašo Patejdl. V roce 1981 do kapely přišel Jano Baláž. Partička pubertálních 14letých kluků začala hrát po různých klubech, restauracích a získávala si postupně renomé.

Do povědomí veřejnosti se skupina Elán dostala začátkem 80. let, když na největší československé hudební soutěži Bratislavská lyra '80 získala Stříbrnou lyru se svou skladbou Kaskadér. Mezi lety 1981-1991 vydal Elán 10 velice úspěšných alb a vypracoval se na jednu z předních skupin Československa.

Mezi největší hity skupiny patří písně Láska moja, Neviem byť sám, Kočka, Zaľúbil sa chlapec, Amnestia na neveru, Nie sme zlí, Jedenáste prikazanie, Smrtka na pražskom orloji, Tanečnice z Lúčnice, Sestrička z Kramárov, Stužková a další. K některým písním byly natočeny na tu dobu nevšední videoklipy. Výjimečný byl i propracovaný grafický styl alb, včetně loga skupiny: „Bubáka“ s vyplazeným jazykem (navrhl jej karikaturista Alan Lesyk).

Jožo Ráž má kromě hudby rád motocykly. V červnu 1999 byl účastníkem vážné dopravní nehody, kterou nezavinil. Po dvou měsících se probral z komatu. Po jeho uzdravení se opět zvedla vlna zájmu o skupinu Elán. Píseň Voda, čo ma drží nad vodou pro film Fontána pre Zuzanu 3, kterou natočil jako poslední píseň před nehodou, je největší hit skupiny.

Přes vážnou nehodu je Elán dodnes aktivní, vyprodává koncerty - např. v Praze na Letenské pláni se v roce 2003 účastnilo obřího koncertu asi 75 000 diváků; v roce 2010 byla úplně vyprodána O2 aréna. V září 2007 se skupině podařilo prorazit i ve Spojených státech, když vystupovala v Carnegie Hall.

Jožo Ráž v exkluzivním rozhovoru s Lucií a Tomášem Peterkovými

Jožo Ráž vystudoval psychologii na UK v Bratislavě.

Frontman slovenské skupiny Elán Jožo Ráž plánuje příští rok odchod z umělecké scény. Skupina v roce 2018 oslaví padesát let existence a jednoho ze svých nejslavnější členů přemlouvá, ať zůstane.

Exkluzivní aktuální rozhovor s Jožo Rážem si můžete poslechnout ve zvukovém archivu pořadu Regionální scéna na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové.

Příjemný poslech vám přeji Lucie a Tomáš Peterkovi.

autoři: Tomáš Peterka , luc
Spustit audio