Džungle aplikací. Na co si dát pozor a na co nezapomínat? Poradí vám odborník na mobily Aleš Fajgl

29. květen 2024

Jak se hezky starat o mobilní telefon, který patří už samozřejmě k našemu běžnému každodennímu životu? Právě o tom si povídáme s Alešem Fajglem z firmy MobilMax. Probereme jak zabezpečení mobilu vnitřně, tak i nějaké úkony zvenku.

Jak bychom se tedy měli starat o své mobilní telefony? Co by mělo patřit do toho základu?
Tady záleží na tom, jestli se budeme bavit o telefonech tlačítkových nebo dotykových. Ale převážná většina lidí dnes už používá dotykové mobily. Tady minimálně zabezpečení, co se týká zamykání telefonu, otisk prstů, odemykání obličejem, gesto či PIN, to je to nejdůležitější. Protože to je vlastně první ochrana.

Aleš Fajgl ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Další věc, na co uživatelé mobilních telefonů často zapomínají, že nechtějí provádět aktualizace softwaru. To je ovšem velmi důležité, spousta lidí to ale odkládá. Přitom telefon se vlastně těmi aktualizacemi zabezpečuje a zároveň se tak většinou opravují nějaké chyby. Když přijde zákazník na servis nebo i do prodejny, tam by ho vždy měli na potřebu aktualizací upozornit.

Nezapomínejte na aktualizace. Důležité ovšem je, abychom stahovali pouze takové aktualizace, které jsou nějakým způsobem ověřené.
Aleš Fajgl, odborník na mobilní telefony

Důležité také je, abychom ale stahovali jen aktualizace, které jsou nějakým způsobem ověřené. Jsou výrobci telefonů, kteří se podílí přímo na vývoji aplikací, tam nám pak nehrozí takové riziko. Ale můžete si také stáhnout podvodnou aplikaci, která vám potom může cucat data z telefonu, může vám spustit mikrofon nebo kamerku. Tedy na to pozor.

Čtěte také

Třeba můj telefon mi jednou za čas sám nabídne, že bych měla udělat aktualizaci. Stačí jen potvrdit a třeba přes noc se mi to stáhne, když vím, že nějakou delší dobu nebudu mobil potřebovat. Mají to tak všechny telefony?
Téměř všechny aktualizace se vždy na telefonu zobrazí, že jsou dostupné. A uživatel telefonu v tu chvíli třeba nemá čas, takže to odklikne, odpinkne a zapomene na to. I když by se nám už ta informační hláška ztratila, tak vždy v nastavení, v menu, se u té aktualizace zobrazí nějaké upozornění. Je tam nějaká zpráva a je dobré aktualizaci provést.

Jak říkáte, třeba přes noc. Ona to nebývá otázka několika hodin, ale třeba pouze 10 minut, telefon se zaktualizuje, zrestartuje a máte zase na chvíli pokoj.

Čtěte také

Aktualizace ohledně zabezpečení, to je něco jako antivirový program?
Antivir je zase ještě něco jiného. Antivirový program někteří výrobci telefonů už zdarma poskytují, takže ho spousta uživatelů ani nevnímá, je součástí telefonu. Dnes používáte telefon de facto jako počítač, máte tam bankovnictví a další citlivé údaje. To vše je zapotřebí zabezpečit a právě antivir nám chrání telefon, abychom si nestáhli nějakou škodlivou aplikaci.

Ale zase pozor, některé reklamy na antiviry působí důvěryhodným dojmem, vy si takový, v uvozovkách vir, stáhnete do telefonu, a dost často se stává, že pak uživatelé mají problém s tím, že se jim v telefonu neustále zobrazují reklamy. Strašně to obtěžuje, takže i tohle by ten správný antivir měl být zachytit, případně toto odstranit.

Při internetovém bankovnictví je podle mne nejlepší zabezpečení pro potvrzení finální platby kombinace otisku prstu a hesla.
Aleš Fajgl, odborník na mobilní telefony

Nejrůznější aplikace si můžeme stáhnout, některé jsou dokonce zdarma. Většinou, když aplikaci otvíráme, tak se nás ptá, co všechno jí chceme povolit. I tady bychom se asi měli mít na pozoru, ne?
Určitě je dobré být na pozoru, protože některé aplikace vyžadují přístupy k mikrofonu či ke kameře, nebo o vaší poloze, takže jste vlastně sledováni. Kde se pohybujete, kde nakupujete. Ale představa, že si třeba stáhnu kalkulačku nebo nějakou obyčejnou aplikaci do telefonu a ta po mně bude vyžadovat přístup k mikrofonu, tak tam bych zpozorněl.

Čtěte také

Dnes už skutečně většina chytrých telefonů žádá postupně o ta oprávnění, takže si je můžete postupně buď povolit, nebo zakázat. Či zpětně pro svoji kontrolu a svůj klid se dá přímo zase v menu chytrých telefonů ve správě aplikací najít tzv. oprávnění a u každé aplikace vidíte, co jste jí dali za oprávnění. A dá se to oprávnění také zakázat.

Spousta z nás používá internetové bankovnictví. Jaké je podle vás nejlepší zabezpečení pro potvrzení finální platby? Někdo má otisk prstu, použít se dá i obličej nebo se tam dá dát PIN, který už je teď šestimístný. Co je ideální?
S PINem bývá problém, protože většinou používáme čtyřmístný. A těch šest míst už může znamenat trable. Takže já například používám otisk prstu. Ale nedejbože, kdybych měl prst třeba nějak zdrsněný nebo mi čtečka přestala fungovat. Tak nezaplatím nic, protože si své heslo nepamatuji.

Tak si myslím, že je dobrá kombinace otisku prstu nebo hesla. Ale zase pozor, to heslo si nikde nezapisovat tak, aby bylo viditelné. Nezapisuji ho ani do telefonního seznamu. Je pravda, že dnes je těch hesel tolik, že si to ani nemůžeme všechno pamatovat, takže u některých aplikací se doporučuje generování náhodného hesla, nebo používání různých speciálních znaků.

Aleš Fajgl a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ale s těmi hesly je problémů víc. Takže za mě je základní otisk prstu, pokud ho nabízí telefon, a pak si ten šestimístní kód zkrátka zapamatovat. Použít si k tomu nějakou mnemotechnickou nebo i vizuální pomůcku. To bych pak považoval za dostatečné.

Celou radioporadnu týkající se péče o náš mobil s odborníkem Alešem Fajglem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související