Dysfagie - porucha polykání. Je častým příznakem mnoha onemocnění a není radno ji podceňovat

Dysfagie - to je porucha polykání (ilustrační foto)
Dysfagie - to je porucha polykání (ilustrační foto)

MUDr. Michal Černý, Ph.D. z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové na téma: poradna pro poruchy polykání. 

Volně dostupné léky proti bolesti. Účinky analgetik, jejich druhy a nežádoucí kombinace

Pilulky - drogy - léky

PharmDr. Tereza Hendrychová, Ph.D. v naší radioporadně na téma: volně dostupné léky proti bolesti. Analgetika - druhy, účinky, kombinace.

Poruchy polykání mohou postiženého značně omezovat v běžném životě, může při nich dojít k vdechnutí potravy či slin, mohou způsobit podvýživu a v neposlední řadě mohou doprovázet některá nádorová onemocnění.

Nejčastějšími příčinami jsou poruchy trávící či nervové soustavy, protože právě ony zajišťují polykací proces. 

Při polykacích obtížích je ideálním vyšetřením gastroskopie, protože umožní zobrazení jícnu v celém je průběhu. Kromě toho je dobré vyšetření na ušním-nosním-krčním (ORL) oddělení, které zhodnotí anatomické a funkční poměry v dutině ústní a hltanu. Pokud se nic nenajde, je vhodné nechat vyšetřit pacienta na neurologii.

MUDr. Michal Černý, Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Velmi důležité je provést kontrastní pasáž jícnem s polykacím aktem. Pacient polyká kontrastní látku a na rentgenu se zobrazuje její průchod jícnem. Objeví-li se podezření na poruchu pohyblivosti jícnu, je vhodné provedení jícnové manometrie. Anatomické poměry v oblasti krku lze do jisté míry znázornit pomocí ultrazvuku a bezkonkurenční je v tomto ohledu CT vyšetření.

Léčba závisí na vyvolávající příčině - odstranění překážky, podání léků na zlepšení hybnosti stěny jícnu, neurologické léky a podobně.

Celou radioporadnu s MUDr. Michalem Černým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Související