Dvorské safari přišlo o rekordmanku Jessi. Uhynul také druhý z pěti nosorožců převezených do Rwandy

15. leden 2021 17:25

V důsledku zdravotních obtíží spojených s vysokým věkem se rozhodli zoologové uspat samici nosorožce černého Jessi, která se již nedovedla postavit. V národním parku Akagera ve Rwandě uhynul druhý z pěti vzácných nosorožců černých, kteří tam byli v červnu 2019 převezeni ze Safari Parku Dvůr Králové.  Vleklé zdravotní obtíže vedly i k úhynu jedné z dvorských želv obrovských.  

Čtěte také

Samice Jessi se narodila ve Dvoře Králové v roce 1984. Ve věku 36 let patřila k opravdovým veteránům a byla zdaleka nejstarší členkou dvorského chovu. Stala se absolutní rekordmankou v počtu odchovaných mláďat. Těch přivedla na svět osm, poslední se narodilo v roce 2015.

„Je nám líto každého zvířete, o něž přijdeme. V případě Jessi ovšem musíme připomenout, že šlo o zcela neobyčejnou samici, jejíž přínos pro dvorský safari park je obrovský. Bez nadsázky se dá mluvit také o její zásadní úloze v záchraně nosorožců černých přímo v Africe," uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Čtěte také

„Díky svým rodičům a potomkům vlastně tvořila pomyslný oblouk mezi zvířaty odchycenými v Africe a zvířaty, která se nám podařilo vrátit zpátky a která se v Africe už dokonce rozmnožují. Jessi tak byla i jakýmsi symbolickým spojníkem mezi historií a současností našeho safari parku," doplňuje Přemysl Rabas.

Matkou Jessi byla samice Jimmi, která byla do Dvora Králové na začátku 70. let přivezena přímo z odchytu v Africe nedaleko keňského národního parku Tsavo. Jessiným prvním mládětem se stal v roce 1991 sameček Jacob a následovalo pět dalších zdravých mláďat.

Safari Park Dvůr Králové přišel o samici nosorožce černého Jessi

V roce 2012 Jessi bohužel porodila svého sedmého potomka mrtvého a po těžkém porodu měla zdravotní problémy. Dokázala se však vzchopit a na začátku roku 2015 přivedla na svět své osmé mládě, zdravého samečka.

Jessi tak má velkou zásluhu na světovém věhlasu Dvora Králové. Ten je i díky ní světově nejúspěšnějším chovatelem nosorožců černých (jinak též dvourohých) mimo Afriku. V posledních letech mohl safari park kromě posilování populace v lidské péči pokročit díky štědrosti sponzorů i k návratu nosorožců do volné přírody.

Čtěte také

Tam se vrátila i některá z mláďat Jessi. Patří k nim samec Jamie, který se již v Tanzánii stal otcem sedmi mláďat. Čtyři má s další dvorskou samicí, Deborou, tři se samicemi dovezenými do Tanzánie ze zoo ve Velké Británii.

Do Afriky přesídlila i dcera Jessi, Jasmína. Ta ovšem uhynula koncem minulého roku, když podlehla zraněním, která utržila v potyčce se slonem. Příčinu smrti určil podle ran na těle veterinář a potvrdilo ji i další ohledání místa. Bohužel jde o nehodu, které se nedá v divokém prostředí předejít a podobné případy jsou známy i z dalších afrických zemí.

Želva v ZOO Dvůr Králové nad Labem

V důsledku vleklých zdravotních obtíží uhynul také samec želvy obrovské Jednička. Se svými odhadovanými přibližně 60 lety patřil mezi vůbec nejstarší obyvatele safari parku a zároveň byl mezi zvířaty, která do safari parku rovněž přišla v éře Josefa Vágnera.

autor: baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související