Důchodkyně z Kostelce nad Orlicí absolvovaly kurz sebeobrany. A baví je to!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 01084388.jpeg

Představte 15 seniorů, jak se učí zpacifikovat násilníka. Takovou partu, převážně žen z klubu Pohoda, najdete v Kostelci nad Orlicí. Jejich mottem pro letošní rok je "Nedáme se", a tak absolvovali kurz sebeobrany pro seniory. Pokud si myslíte, že na to, aby se ubránili, nemají dostatek sil třeba kvůli svému věku, jste na omylu.

"Stůj... ještě to dojedem. Já nestojím. Sprej se vám zaseknul a já vás držím za kapsu. Bum... dooobrý.... vy jste útočníka skolila k zemi. Myslíte si, že byste uměla takhle reagovat v reálu? No, z toho mám obavy. Ale myslím si, že už přeci jenom něco, ty základní prvky, že bychom věděli. Šla jste sem s obavami? Šla, protože jsem si mylsela, že ty prvky nezvládnu vůbec. Zdají se vám teď jednodušší? Zdají. Co pro vás bylo nejtěžší tady na tom kurzu? Dneska tahleta páka, tou rukou, jak jsem ho skolila".

Čtěte také

"Vy jste k nám přistupovali opatrně, abyste nám neublížili. Za tím uděláte tlustou čáru. A paní Votroubková, bude tam ten stisk", vysvětluje na poslední hodině kurzu jeden z trenérů Marii Votroubkové. Není příliš časté, aby senioři navštěvovali kurz sebeobrany.

V Kostelci nad Orlicí to napadlo paní Míšu Novákovou: "Protože, když to vidíte, jak jsou nejvíc ohroženi senioři, tak jsme si řekli: to teda ne, my se budeme bránit a chceme pro to něco udělat".

Nebyly to jen hmaty a chvaty, co se senioři učili

Zajímaly je také praktické rady - například, jak si dávat pozor ve frontě třeba na poště: "Nemusím tam takhle stát a čekat, až mi to někdo vybere. Ale čekám ve frontě, začínaj se za mne stavět lidi, přendávám si kabelku, popřípadě ji i takhle můžu klidně uchopit. A pokládám si to na okýnko před sebe."

Sebeobrana (ilustr. obr.)

Poslední hodinou kurz pro některé jeho účastnice neskončil.

Hned na místě se domlouvaly, že se budou scházet a trénovat, aby nezapoměly, co se naučily: "Pak, jak ukazoval tady to. Jak to ukazoval. Takhle? Takhle křížem? To bylo zajímavé, tady na ty tepny. Au!"

Základní rada terenérů ale zněla: využít momentu překvapení, protože násilníci nejsou zvyklí, že by se senioři bránili.