Dubové pažení, hatě i vantroky. Opravy náhonu v Babiččině údolí ukazují fortel našich předků

12. srpen 2017
Unikátní opravy vypuštěného náhon se všemi jeho technickými prvky. To teď můžete vidět v Babiččině údolí

Oprava mlýnského náhonu v Babiččině údolí se oproti původním plánům prodlouží do příštího roku. S Ivanem Češkou, kastelánem ratibořického zámku, se redaktorka Romana Pacáková sešla u Rudrova mlýna na novém mostě, právě přes mlýnský náhon. Byla zvědavá, co zajímavého se v průběhu oprav objevilo a jaká je aktuální situace se stavbou.

„V průběhu čištění náhona se objevilo mnoho věcí technického rázu. Náhod byl plný nánosů a nebylo zjevné, že tam jsou unikátní technické záležitosti ještě třeba z druhé poloviny 19. století. Teprve až po vyčištění náhonu se tyto věci objevily a v projektu se musely udělat různé úpravy. Bohužel se nám tím stavba prodlouží do příští návštěvnické sezóny," říká Ivan Češka.

Čtěte také

A hned doplňuje: „Ale nedá se nic dělat. Chceme to udělat pořádně, aby to minimálně naši genereci, ne-li ještě další, přežilo. A hlavně je zapotřebí zachovat ty památkové hodnoty, které tato technická památka má."

Co je třeba na takovém mlýnském náhonu z toho technického hlediska zajímavé?

„Třeba dubové srubové pažení břehů náhonu. Když se objevilo v různých zákrutách toho náhonu, tak jsme si mysleli, že je to jen zpevnění toho příslušného místa. Ale nakonec se ukázalo, že takto technicky vybavený, na dosti vysoké úrovni, byl celý náhon v celé délce. Je to od nátoku z řečiště řeky Úpy u Viktorčina splavu až po výtok z náhonu za Rudrovým mlýnem. Je to asi 960 metrů," vysvětluje Ivan Češka.

Unikátní opravy vypuštěného náhon se všemi jeho technickými prvky. To teď můžete vidět v Babiččině údolí

To dubové pažení muselo být nahraženo, nebo jste se jej snažili zachovat v původní podobě?

„Právě tam, kde je to pažení poškozené, tam jej musíme opravit, případně i nahradit ten materiál. Jsou to nové dubové trámy, na některých místech jsou i hatě. To jsou z proutí spletené mříže, by se dalo říct, které jsou položeny na břeh do jílu. Ty mají za úkol ten břeh zpevnit, aby jej nevymílala voda. Jsou místa, která se budou muset obnovit tímto způsobem, to znamená instalovat nové hatě," říká Ivan Češka.

Umí ještě vůbec dnes někdo vyrobit takové hatě z proutí?

„To je právě ta památková hodnota té dochované původní technologie. Bude zapotřebí také sehnat ten správný materiál, aby tam ty hatě zase nějaký čas vydržely," usmívá se Ivan Češka.

Unikátní opravy vypuštěného náhon se všemi jeho technickými prvky. To teď můžete vidět v Babiččině údolí

U pomníku Babičky je již nová, krásná, dubová lávka

„Vlastně že čtyř mostů přes náhon jsou již tři hotové. Je posílena jejich nosnost, takže se sem třeba teď už dostanou také hasiči s plnou cisternou vody," říká Ivan Češka.

Mostek vypadá jako taková lávka, ale je to kvalitní tesařská práce

Unikátní opravy vypuštěného náhon se všemi jeho technickými prvky. To teď můžete vidět v Babiččině údolí

„Právě to byl i účel, aby ty mosty v tomto prostředí púsobily poměrně subtilně, ale přitom měly tu příslušnou nosnost," doplňuje Ivan Češka.

V Babiččině údolí se tedy pracuje na plné obrátky, ale návštěvníky tam vůbec nic neomezuje. Nemusíte se tedy bát vydat se tam třeba s dětmi. Bezpečnost je zajištěna a jak zmínil Ivan Češka, tři klíčové mosty přes náhon už jsou hotové, takže údolí je zcela průchozí.

Naopak! Uvidíte vypuštěný náhon se všemi jeho technickými prvky, což se hned tak opakovat nebude.

„Je to zcela mimořádná příležitost a já doufám, že se nebude dlouho opakovat. Jsou tu vidět i obnovená stavidla. A nejvíc bude pro návštěvnickou veřejnost poutavé, až se budou dávat dohromady vantroky a vodní kola. Jak pro mlýn, tak i pro mandl. To samozřejmě potom i zveřejníme na našem webu, aby se návštěvníci mohli přijet podívat. Protože to bude ještě exkluzivnější záležitost, než čištění náhonu," zve návštěvníky do Babiččina údolí Ivan Češka.