Družstevní byty v Dobrušce, bývalá vrchlabská radnice ožije a KRNAP slaví. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Mnohá města v Česku řeší nedostatek nových bytů i dostupnost bydlení hlavně pro mladé rodiny. Taková situace je třeba v Dobrušce na Rychnovsku, kde se ale rozhodli jít jinou cestou - v dnešní době ne příliš obvyklou. Místo developerů tam totiž čtyři domy s víc než padesátkou bytů postavilo družstvo. To si i vzalo úvěr, stavbu zaplatilo a majitelé bytů ho teď postupně splácí formou nájemného.

„Celkem tu máme čtyři nové, krásné domy s jedenácti byty. Z toho jsou dva velké o 118 metrech čtverečních, a ostatní pak o velikosti 73 a 74 metrů čtverečních. Vše je po kolaudaci a za dva dny byly byty naplněny,“ říká předseda Stavebního a bytového družstva z Dobrušky Karel Joukl.

Čtěte také

Bývalá radnice na Náměstí Míru ve Vrchlabí ožije. Město chce vnitřní prostory upravit, přestěhovat tam informační centrum a zároveň vytvořit zázemí pro turisty a cyklisty. Náklady se mají pohybovat kolem 20 milionů korun. Hotovo by mělo být zhruba za dva roky.

S vedoucí informačního centra ve Vrchlabí Klárou Hančovou jsme teď vstoupili do objektu staré radnice. Jde o jeden z nejstarších objektů v celém městě. „Je to tak. Dříve zde byla radnice, chvilku také kino, potom i byty. Tedy variant využití tohoto objektu byla spousta.“

Čtěte také

Magické Krkonoše. 17. května tomu bude 60 let, kdy se z Krkonoš stal národní park. V pořadu redaktorky Elišky Pilařové se proto vydáme do našich nejvyšších hor nejen za příběhem jejich výjimečnosti, vzácné přírody, ale také za osudem toho, kdo jako první přišel právě s myšlenkou "Národního parku Krkonošského".

Příběhem Krkonošského národního parku si připomínáme jeho šedesátileté jubileum. Pořad připravili: autorka Eliška Pilařová, mistr zvuku Leoš Sedláček, dramaturg Jaroslav Pokorný a v režii Pavla Krejčího uslyšíte herce Pavla a Dagmar Novotné.

autor: baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...