Drůbeží játra se zázvorem. Připravte si skvělé jídlo kombinující dvě nezaměnitelné chutě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pikantní vepřová jádra na talíři vás určitě potěší (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Ať už použijete k vaření vepřová, telecí či drůbeží játra, vždy z nich dokážete připravit skutečnou lahůdku. A všichni strávníci to ocení.

Játra vždy patřila k populárním kuchyňským surovinám. Pokud se někde setkáte s námitkou, že jde o „chemickou čistírnu“ těla, v níž se odfiltrované škodlivé látky ukládají, uklidněte se - játra je skladovat neumí. Co naopak uchovávat umí, je spousta pro náš organismus cenných látek.

kurkuma, zázvor, koření

A zázvor se používá v celé Asii do pikantních chuťovek. Zázvor se strouhá, seká, krájí na plátky nebo na nudličky při vaření ryb a mořských plodů, masa a drůbeže, protože neutralizuje pachy ryb a masa.

Suroviny:
drůbeží játra 300 gramů, 2 cibule, 1 pórek, 1 paprika, sójová omáčka, zázvor mletý, víno červené 50 mililitrů, moučka bramborová (škrob), sůl, cukr, olej (na smažení)

Postup:
Játra omyjte, osušte, odblaňte a nakrájejte na kousky. Dejte je na rozpálený olej a osmahněte.
Podlijte vínem a duste do poloměkka. Potom přidejte nakrájenou papriku, cibuli nebo pórek (zelenou část nechte stranou na ozdobu), zázvor a ještě chvíli duste.
V trošce studené vody rozmíchejte solamyl, vlijte ho ke směsi a míchejte a vařte 1 minutu. Směs osolte, popřípadě můžete i dosladit.
Podávejte s opečenými bramborami nebo kroketami, posypané na nudličky nakrájenou zelenou částí cibule či pórku.

Zázvor slouží také k ochucování oleje, než se do něj při tepelné úpravě přidá maso nebo zelenina. Zázvor se také hodí do pikantních chuťovek, marinád k masu a rybám, do dresinků a do salátů.

Zázvorová šťáva se přidává do marinád a omáček a nebo se s ní pokapává maso. Připraví se tak, že se nastrouhá zázvor najemno a vymačká se z něj šťáva nebo se rozmixuje v mixéru a vymačká.

Pikantní játra se zeleninou (ilustrační foto)

Játra jsou v naší kuchyni nejznámější v několika tradičních úpravách, zejména dušená, restovaná „na cibulce“, v domácích i průmyslově vyráběných paštikách či obalená a osmažená jako řízek. Lahůdkou jsou játra telecí, krůtí a samozřejmě husí a kachní.

autor: Zdeňka Kabourková

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.