Dřevěná chata Studeničné stojí nedaleko trojmezí České republiky, Slovenska a Polska
Když se vydáte na východ, směrem od Třince na Mosty u Jablunkova, tak po levé straně máte Slezské Beskydy, po pravé straně Moravskoslezské Beskydy a před sebou Slovenské Beskydy. Právě tam, v nejvýchodnější části republiky, až téměř u obce Hrčava pod horou Girová, na trojmezí České republiky, Slovenska a Polska, objevíte velkou stoletou dřevěnici, které se tady říká Studeničné.
Někdo říká, že je to na konci světa, jiný zase, že právě tady v horách, kde pramení potůčky, tady svět začíná. Správcem dřevěné chaty je už spoustu let místní horal Josef Wavrzacz.
Přes letní prázdniny jsou tu dětské tábory. Přes rok pak ozdravné pobyty pro děti z mateřských škol.
Je tu vidění čistá příroda a lesy plné zvěře. Z každého koutu je tady cítit svébytný gorolský folklór, který prozrazuje mnoho o někdejším životě horalů, o jejich sepjetí s přírodou, o srdečné povaze a pohostinnosti. Díky poloze na trojmezí tu silně zakořenily regionální tradice Česka, Polska a Slovenska a všechny národní komunity si zachovaly svůj dialekt, pestré folklorní zvyky, osobitou gastronomii i nádherné svátky.
Pokud byste ale chtěli odhalit samotnou duši tohoto kraje, museli byste na některou ze zdejších slavností, které probíhají v různých koutech těšínských Beskyd po celý rok. Zajímavou akcí, bude každoroční místní Jarmark tradičních řemesel, doprovázený cimbálovkou. Začíná 6. září a určitě je dobré si takovou událost zaznamenat do kalendáře už teď, a naplánovat si výlet na jarmark až na konec světa, tedy na chatu Studeničné v nadmořské výšce 717 metrů poblíž Mostů u Jablunkova a obce Hrčavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.