Donedávna neznámý druh afrického zlatohlávka obohatil expozici hmyzu ve dvorském safari parku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlatohlávek Pachnoda Iskuulka

Také se vám při slově „brouk“ vybaví písnička z filmu Trhák s Jurajem Kukurou? I my se dnes budeme přimlouvat za brouky. V Safari Parku Dvůr Králové nám malou výpravu do expozice, kde si jako v bavlnce žijí krásní zlatohlávci, zprostředkuje reportérka Dana Voňková. O známé druhy i zástupce v Somálsku nově objeveného zlatohlávka tam pečuje Miroslav Pochylý.

Expozice hmyzu v Safari Parku Dvůr Králové je bohatší o donedávna neznámý druh afrického zlatohlávka. Objevil ho tým českých vědců z Karlovy univerzity, který tohoto brouka poprvé pozoroval na podzim loňského roku v Somálsku.

Nově popsaný zlatohlávek byl objeven nedaleko jedné somálské školy a proto dostal latinský název Pachnoda Iskuulka. Jedná se o středně velký, pestře zbarvený druh, který je v dané oblasti endemitem.

Brouky převezené do Prahy se vědcům podařilo rozmnožit

A tak mohli začátkem roku 2020 poskytnout několik dospělců do expozice hmyzu v Safari Parku Dvůr Králové a vytvořit tzv. záložní populaci.

Dovezení brouci v královédvorském safari parku dobře prospívají a je velká šance, že se i tam brzy rozmnoží.

Zajímavostí jsou jejich potravní preference. Zatímco ostatní druhy zlatohlávků si v expozici nejčastěji pochutnávají na banánu, zlatohlávci Pachnoda Iskuulka dávají přednost kouskům jablek a okurek.

Samice zlatohlávků kladou vajíčka do substrátu. Čerstvá vajíčka jsou bílá, lehce šišatá, vývojem se postupně zvětšují, zakulacují a poněkud žloutnou. Po několika dnech až týdnech se z vajíčka líhne larva.

Zlatohlávek Pachnoda Iskuulka

V průběhu vývoje larva prochází třemi stadii - instary. Při přechodu z jednoho instaru do druhého se larva svléká a rohovité části se ještě zvětšují. Během třetího instaru larva hromadí tuk a připravuje se na zakuklení.

Larvy zlatohlávků si před zakuklením vytvářejí kokon, ve většině případů z okolního materiálu. V tomto ochranném obalu se posléze larva znovu svléká a přeměňuje ve světle žlutohnědou kuklu.

Na kukle jsou už zřetelné všechny tvary budoucího brouka.

Zlatohlávci mají různé zbarvení - od hnědé po černou, zelenou a žlutou. K největším zlatohlávkům patří goliáši.

Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj

Odebírat podcast

Související