Domovy seniorů v Královéhradeckém kraji jsou zatím bez nákazy Covid-19, v karanténě je 8 lidí
V domovech seniorů a dalších zařízeních sociálních služeb Královéhradeckého kraje se zatím nákaza COVID-19 neobjevila. V karanténě je z preventivních důvodů osm pracovníků sociálních zařízení. Dnes to uvedla mluvčí hejtmanství Sylvie Velčovská. Kraj má nyní v domovech pro seniory a dalších sociálních ústavech asi 2 500 lůžek.
Více než karanténa dělá ústavům spíše problémy absence pracovníků z rodinných a jiných důvodů.Čtěte také
„V tuto chvíli výpadky v personálním zabezpečení služeb doplňujeme studenty sociálních oborů, zejména ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové," uvedla mluvčí.
Na případnou izolaci nakažených klientů se podle ní připravují všechna zařízení sociálních služeb. Snadnější to je u velkých zařízení, například v domovech seniorů U Biřičky v Hradci Králové nebo v Albrechticích nad Orlicí, která již vyčleňují uzavřená oddělení. Problém mají menší zařízení, kde oddělení prostor nelze úplně udělat.
„Přesto se zde snažíme upravit prostory tak, aby se případné šíření nákazy minimalizovalo," doplnila mluvčí. Kraj podle ní také předpokládá, že nemocné by měly být schopné přijmout krajské nemocnice.
Sociální ústavy také přestaly přijímat nové klienty a rodinám klientů doporučily, aby si příbuzné dočasně převzaly do péče. „Některé rodiny se již ozývají," řekla Sylvie Velčovská.
Kraj také řešil možnost, že by pro sociální služby využil jiná ubytovací zařízení. Dostal například od firmy CPI nabídku na využití hotelu Černigov v Hradci Králové. K takovému kroku by ale kraj podle Velčovské přistoupil až v krajním případě.
Čtěte také
V pondělí kraj poslal do domovů seniorů a do dalších zařízení sociálních služeb 102.000 roušek, 10.000 respirátorů třídy FFP2, 1500 ochranných rukavic a 100 ochranných obleků.
„Dodávka pomohla situaci stabilizovat. U roušek se jedná o zásobu na deset až jedenáct dní," uvedla Velčovská. Respirátory kraj podle ní směřuje i do takzvaných nízkoprahových služeb, kde je zvýšené riziko přenosu nákazy.
Distribuci dalších ochranných prostředků kraj připravuje. Mělo by jít o 2 000 litrů dezinfekce, 40 000 ochranných rukavic, 6 000 respirátorů či 520 ochranných štítů, které dodá univerzita.
„Připravujeme také distribuci ochranných brýlí a obleků, které zčásti rozdělíme sociálním službám a zčásti zůstanou v rezervě," dodala Sylvie Velčovská.
Související
-
V posledních dnech se začíná mluvit o jednom přehlíženém příznaku onemocnění koronavirem
Pracovníky krajské hygienické stanice stále zaměstnává situace související s koronavirem. Především v počátcích se na ně obraceli lidé se žádostí na odběr vzorků.
-
Do odběrových týmů se zapojili i dobrovolníci. Během služby se prakticky nezastaví
Každý den vyráží po celém Česku do terénu mnoho sanitek s odběrovými týmy. Zdravotnícitak získávají vzorky od potenciálně nakažených koronavirem v jejich domácím prostředí.
-
Květinářka Amálie z Jičínska: „Kdo si teď koupí kytku pro potěšení, udělá mi dvojnásobnou radost“
Oázami ve vylidněných ulicích měst jsou teď květinářství. Když právě nemrzne, tak je venku u vstupu zdobí poslové jara: narcisky, petrklíče, modřence nebo tulipány.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ředitel kroměřížské psychiatrie: Nikdo ze skupiny ‚naštvaných‘ nepřišel, aby mi sdělil, co chce jinak
-
ONLINE: Rusové zničili Kachovskou přehradu, hlásí Kyjev. Začala evakuace obyvatel
-
‚Dost násilí,‘ volají Srbové. Prezident je neslyší a NATO posiluje hlídky v Kosovu
-
Ministerstvo financí zatrhlo valorizaci příspěvku na péči. Služby přitom podražily a lidé je omezují