Domovy pro seniory se snaží chránit klienty před horkem. Tropické počasí nejvíc ohrožuje starší lidi

11. červenec 2024 08:42

Domovy pro seniory v Královéhradeckém kraji bojují s tropickým počasím. Některé z nich v těchto dnech mění režim, aby ochránili své klienty před přehřátím. Právě senioři jsou při vysokých teplotách jednou z nejohroženějších skupin obyvatel. Denní režim přizpůsobili například v Geriatrickém centru v Týništi nad Orlicí, kam se zajela podívat reportérka Natálie Poláková. 

Čtěte také

Jak ubytovaní senioři horko zvládají?
Podle personálu zatím celkem dobře, žádné závažné zdravotní stavy způsobené horkem tady v posledních dnech naštěstí řešit nemuseli. Nicméně podle pečovatelů je znát, že jsou klienti unavenější, potřebují více odpočívat a teplo jim úplně neprospívá. Mluvila jsem přímo s několika seniory. Ti mi říkali, že se jim daří dobře, a to hlavně proto, že je budova částečně klimatizovaná.

Musím potvrdit, že uvnitř budovy je opravdu příjemně. Klimatizované jsou ale pouze společné prostory, kde senioři během dne můžou trávit čas, pracovníci však nechávají všechny dveře dokořán, aby klimatizovaný vzduch proudil i do pokojů, kde klienti spí. V pokojích navíc můžou zatáhnout žaluzie a k dispozici mají také ventilátory.

Čtěte také

V čem se liší péče o seniory v tak teplém počasí?
Základem je určitě pitný režim. Pracovníci se snaží hlavně o to, aby senioři dostatečně pili. Pokud by totiž neměli dostatek tekutin, tak by mohli zkolabovat. V hale, kde se senioři scházejí, je k dispozici voda, kterou jim pečovatelky průběžně dolévají do sklenic a vlastní pití mají také na pokojích.

Horkému počasí je přizpůsobený i jídelníček. Klienti v těchto dnech dostávají ke svačině zmrzlinu nebo ovoce. Dnes například měli vychlazené broskve. Pečovatelé dohlíží také na to, aby senioři nosili lehké vzdušné oblečení a na noc některým lidem vyměňují přikrývky za prostěradla.

Čtěte také

Zůstávají senioři celý den uvnitř nebo chodí ven?
Pokud chtějí, tak ven chodit samozřejmě můžou. Je ale důležité, aby se vyvarovali přímému slunci. Na procházky se chodí většinou jen ráno nebo dopoledne. Odpoledne se už zdržují spíše uvnitř nebo si mohou posedět na zahradě nebo na lavičkách v nedalekém parku, kde je stín.

Mluvila jsem s jedním pánem, který mi říkal, že má teplo rád a že si zkrátka potřebuje každý den jít alespoň na chvíli posedět právě do nedalekého parku.

Spustit audio

Související