Dokument Povolení k pobytu mapuje osudy tří Romů, kteří emigrovali do Velké Británie
Povolení k pobytu – tak nazvala režisérka Mira Erdivićki svůj dokumentární film, ve kterém se zaměřuje na osudy tří mladých Romů, jejichž rodiny kvůli rasové i sociální diskriminaci odešly v 90. letech z Česka a Slovenska do Velké Británie. Natáčet ho začala krátce poté, co Británie v referendu odhlasovala svůj odchod z Evropské unie. Tušila totiž, že Brexit ovlivní velké množství východoevropských Romů. S jedním ze tří protagonistů filmu natáčela Jana Šustová.
Dokumentární film Povolení k pobytu sleduje životy tří Romů s českými a slovenskými kořeny, kteří žijí ve Velké Británii a jsou rozpolcení mezi neujasněnou touhou po zemi, odkud pocházejí, a mezi ambicemi uspět ve svém adoptivním domově. Jedním z jeho tří hrdinů je Petr Torák, který za svou práci policisty obdržel Řád britského impéria a v současné době působí jako generální ředitel charitativní organizace Compas a jako honorární konzul v britském městě Peterborough.
„Ten film Povolení k pobytu, nebo-li v angličtině Leaving to remain, se natáčel skoro pět let, dokončen byl minulý rok a jsem tam já jako jeden z protagonistů, je tam Ondrej Oláh ze Slovenska, který nedávno vystudoval neuropsychologii, a je tam Denisa Gannon, což je olašská Romka z Česka, která pracuje jako imigrační právnička ve Velké Británii.“
A jak Petr Torák dodává, životní start Ondreje Oláha nebyl lehký – podobně jako řada romských dětí byl ve své vlasti odsouzen k nízkému vzdělání.
„Ondrej Oláh i jeho sestra byli dáni do speciální školy na východě Slovenska, jejich rodiče s tím nesouhlasili a právě proto se odstěhovali do Velké Británie, aby dali lepší příležitosti a vzdělání svým dětem. Ondrej od té chvíle, kdy nastoupil do základní školy v Leicesteru, raketově prospíval a dokončil univerzitu bez problému. A mám pocit, že když končil sixth form, tak měl nejlepší výsledky z celé té školy, takže byl úžasný.“
Do natáčení filmu zasáhly opatření proti covidu, takže se nakonec natáčel jinak, než je obvyklé.
„Bylo to velice netradiční v tom, že během covidu za námi nemohli posílat kameramany, tak se Mira Erdivićki s týmem rozhodli udělat velice inovativní krok, kdy nám dali iPhony a další technologie a umožnili nám natáčet film z našeho vlastního pohledu. Je to vlastně velice intimní pohled na tu cestu, kterou jsme si my tři prošli za posledních pět let, a ukazuje to náš život našima očima. Takže jsme tam doma, občas i v pyžamu, jsou tam naše děti, naši partneři, naše rodina, jsme tam na dovolené. Takže je to opravdu velice intimní pohled do našeho soukromí.“
Dokument vznikl v britsko-slovensko-české koprodukci.
„Ten film je standardní celovečerní dokument, má délku hodinu a půl a dá se shlédnout za malý poplatek na internetu přes BFI, když si člověk dá do vyhledávače BFI Povolení k pobytu nebo Leaving to remain, tak se mu to hned ukáže a dá se to shlédnout.“
Dokument Povolení k pobytu zobrazuje hrdé a silné Romy, kteří mohou dál posilovat romské sebevědomí. Zároveň umožňuje bourat negativní stereotypy o Romech, které stále převažují v médiích.
Související
-
Romským dětem se ve vzdělávacím systému Velké Británie poměrně daří, říká Petr Torák
O situaci romských dětí z Česka a ze Slovenska v britských školách i o tom, jak se podařilo změnit problémovou školu, s Petrem Torákem z charitativní organizace Compas.
-
Petr Torák: Setkání s Barackem Obamou pro mě bylo nesmírně obohacující
Před čtvrtstoletím odešel Petr Torák kvůli sérii rasistických útoků z Česka do Velké Británie. Co konkrétně dnes dělá nám prozradí Jana Šustová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.