Dodnes se neví, kde se Jan Amos Komenský narodil, ale v Polsku ho postihla tragédie

10. březen 2023

Přezdívá se mu učitel národů, protože se věnoval teorii výchovy a vytvořil speciální metodiku výuky cizích jazyků. Jeho tvorba byla ale mnohem širší a stal se tak jedním z největších myslitelů, filozofů a spisovatelů, jaké v naší historii najdeme.

Narodil se v roce 1592, ale kde? To se dodnes nepodařilo jednoznačně prokázat a titul Komenského rodiště si nárokují dokonce tři obce – Nivnice, Komňa a Uherský Brod.

Socha Jana Amose Komenského ve Fulneku

Jan Amos Komenský byl výrazným představitelem evangelické církve – Jednoty českých bratří, která byla po bitvě na Bílé hoře zakázaná. Se svou rodinou a družinou věrných musel odejít do exilu. Stalo se tak roku 1628 nedaleko Žacléře. Místo, kde Komenský naposledy stál na rodné hroudě, se nazývá Růžový palouček.

Později se usadil v Lešně na území dnešního Polska, kde se začal hlouběji zajímat o pedagogiku. V Lešně ho postihla i jedna z největších životních tragédií. Při velkém požáru shořel jeho česko-latinský slovník – dílo, na kterém pracoval celý život.

Poslední léta strávil v holandském Amsterdamu a pohřben je v nedalekém Naardenu. V roce 1933 získalo Československo do pronájmu kapli s hrobem Jana Amose Komenského za symbolický 1 gulden. Dá se tedy s trochou nadsázky říct, že Česko má miniaturní část svého území uprostřed Nizozemska.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.