Dočasně omezený provoz hradecké záchytky komplikuje práci policistům, strážníkům i zdravotníkům
Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové by v nejbližší době měla znovu obnovit nepřetržitý, čtyřiadvacetihodinový/ provoz. Tvrdí to zástupci hejtmanství, které je zřizovatelem zařízení. Čeká se na nástup vedoucího lékaře s potřebnou odborností.
Aktuálně záchytka už třetí měsíc funguje omezeně, ve všedních dnech je otevřená pouze přes noc, od sedmi večer do sedmi ráno. To ale komplikuje práci strážníkům, policistům i zdravotníkům. Opilce si občas přehazují jak horký brambor.
„Ta situace je opravdu složitá. Setkáváme se s názorem, nějak si s tím poraďte,“ říká velitel Městské policie Jaroměř Ondřej Mundl.
Čtěte také
Od začátku roku se jeho kolegové s opilci, které přes den není kam umístit setkali několikrát. Naposledy šlo o muže ve středním věku. „Se kterým máme dlouhodobé problémy. On se opakovaně domáhá vstupu do obydlí svých rodičů, ale oni ho tam nechtějí. On tam ani nemá trvalé bydliště. A hodnoty alkoholu v krvi se u něj pohybují od 2 do 3 promile, jak kdy.“
Muž je podle Ondřeje Mundla v takových případech nebezpečný sobě i okolí. „Kdy způsobuje třeba i komplikace v dopravě, obtěžuje kolemjdoucí a tak dále.“
Zatím poslední incident řešili strážníci ve všední den a nemohli tak využít záchytku. Opilec nakonec skončil na policii. „Museli jsme státní policii říct, že náš zákon nás opravňuje k tomu, předat osobu, která narušuje nadále veřejný pořádek. A nelze jí v tom jiným způsobem zabránit.“
Podobné zkušenosti mají strážníci i jinde
Třeba i ve Dvoře Králové nad Labem, jak potvrzuje strážník Petr Kraus. Podle něj není šance opilce odvézt ani na záchytku v Pardubicích. „Protože zřizovatelem pardubické záchytné stanice je Pardubický kraj. Ale na ulici takové lidi nechávat nemůžeme, protože jde o jejich zdraví.“
Čtěte také
Agresivní lidi pod vlivem alkoholu nechtějí hospitalizovat ani v nemocnicích. Už jen vyšetření opilce zabere často zdravotníkům desítky minut, kdy se nemohou věnovat běžným pacientům, říká ředitel trutnovské nemocnice Miroslav Procházka. „Každý takový případ je komplikovaný a problematický. Je nepříjemný jak pro zdravotnický personál, ostatní pacienty, a věřím tomu, že i pro městskou či státní policii.“
Stejně jako strážníci a policisté, tak i zdravotníci proto netrpělivě čekají na obnovení nepřetržitého provozu protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. K tomu by mělo dojít v nejbližších týdnech.
„V současné době čekáme na lékaře, který by měl v řádu týdnů nastoupit jako ředitel záchytné stanice. A vypomůže i během denního provozu. Z důvodu nemoci se ale jeho nástup posunul,“ vysvětluje důvody, proč je ve všední dny hradecká záchytka stále otevřená až od sedmi večer, mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
Související
-
Za noc na záchytce, co vypadá jako cela, zaplatíte jak v...
Počet lidí, kteří končí kvůli opilosti na Královéhradecké záchytce, se každoročně zvyšuje. Jak vlastně vypadá pokoj, ve kterém opilci přespávají? S mikrofonem se to...
-
Převozy opilců do Hradce Králové na jedinou záchytku v kraji stále komplikují práci policistům
Opilec vhodný k převozu na záchytku. Téma, které prakticky denně řeší státní policisté nebo městští strážníci napříč Královéhradeckým krajem. Komplikuje jim to práci.
-
Pomoc závislému? Postavme ho před volbu: Buď rodina nebo alkohol, radí MUDr. Miloslav Pleskač
MUDr. Miloslav Pleskač v naší radioporadně, tentokrát na téma: alkohol v rodině a jeho negativní dopad. Jak si s ním poradit. Pomoc závislým osobám.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska