Dobruška na Rychnovsku shání peníze na opravu krytého plaveckého bazénu. Ten je starý přes 40 let

9. březen 2024

Budova krytého plaveckého bazénu v Dobrušce na Rychnovsku je stará víc než 40 let a potřebuje nutně opravit. Rekonstrukce by měla stát 400 milionů korun, což si radnice podle svých slov nemůže dovolit. Dotaci se městu ale nedaří sehnat. Podrobnosti zjišťovala naše reportérka Natálie Poláková.

Čtěte také

Rekonstrukci starého bazénu plánuje Dobruška už několik let, městu se ale nedaří sehnat dotaci. Radnice na problém upozornila v únorovém čísle městského zpravodaje, ve kterém místostarosta Jan Špaček z ODS vysvětlil, že město aktuálně pracuje s více variantami.

Jednou z nich je původně plánovaná rekonstrukce za 400 milionů korun, což si ale podle Špačka nemůže město bez dotace dovolit. Je také možné bazén opravit levněji, třeba za 50 nebo 100 milionů.

Podle vedení města by ale investování těchto nižších částek nepřineslo do budoucna výrazné zlepšení, vyřešily by se tím pouze ty nejzásadnější nedostatky a nesnížila by se finanční náročnost provozu bazénu, který je v současné době ztrátový. Radnice ho dotuje částkou 7 milionů korun ročně.

Čtěte také

Jak tedy bude město teď postupovat?
Na řešení jsem se ptala přímo v Dobrušce nezávislého starosty Miroslava Sixty. Ten ale nechtěl situaci komentovat a uvádět další podrobnosti. Nicméně mi potvrdil informace uvedené v dobrušském zpravodaji, tedy to, že město sestavilo pracovní tým, který se každý měsíc schází a situaci řeší.

Zástupci radnice například na konci roku jednali o dotačních programech s předsedou Národní sportovní agentury Ondřejem Šebkem. V lednu se také jeli podívat do Vrchlabí na Trutnovsko, kde se podařilo vybudovat bazén podobného typu bez dotace.

Čtěte také

Zvažuje Dobruška ještě jiné možnosti, než původně plánovanou opravu staré budovy?
Ano, místostarosta Špaček v městském zpravodaji zmiňuje, že jedním z možných řešení je zrušit původní projekt rekonstrukce a místo toho vybudovat úplně nový bazén. Zaplatit jeho výstavbu by mohlo být jednodušší, protože by město mělo šanci získat vyšší dotaci.

Rozhodnout o tom, jestli radnice na toto řešení přistoupí, ale není podle Jana Špačka jednoduché, protože na původním projektu rekonstrukce se pracuje už několik let. To, že by se bazén časem kvůli havarijnímu stavu úplně uzavřel, si ale zástupci radnice představit nedokážou.

Spustit audio

Související